Celkem zde vznikne dvanáct malometrážních nájemních bytů o velikosti do pětačtyřiceti metrů čtverečních. Součástí domu pro seniory bude také společný prostor pro vzájemné setkávání. První nájemníci by se sem měli nastěhovat příští rok na jaře.

Všechny byty budou zcela bezbariérové včetně toalety a sprchového koutu, takže jsou vhodné i pro invalidy na vozíku. Vyšší patra jim zpřístupní výtah. Každý byt má kromě sociálního zázemí také pokoj s kuchyňskou linkou.

„Díky tepelnému čerpadlu, které jsme zde nechali nainstalovat, budou mít nájemníci nízké náklady na vytápění. Počítáme, že nájemné u nejmenších bytů bude kolem čtyř tisíc korun měsíčně včetně spotřeby elektrické energie v bytě," řekl starosta Dubicka Václav Hampl.

Podmínkou pro přidělení bytu je věk nad šedesát let. Na radnici už evidují první zájemce. Pro ty, kteří uvažují o nastěhování, ale ještě se nerozhodli, připravili den otevřených dveří. Uskuteční se v neděli 25. září v sedmnáct hodin. Návštěvníci si budou moci projít rozestavěný dům, kde již uvidí jednotlivé dispozice bytů.

„Prvotně budou mít přednost zájemci z Dubicka. Pokud takto neobsadíme všechny byty, přidělíme je i lidem z jiných obcí. Kdo má zájem, může se přijít podívat na den otevřených dveří, kde mu rádi poskytneme všechny potřebné informace. Dotazník pro žadatele o bydlení v tomto komunitním domě máme na našem obecním webu nebo si ho zájemci mohou vyzvednout přímo na obecním úřadu," doplnil starosta Hampl.

Přestavba katolického domu vyjde na téměř třináct milionů korun. Velkou část nákladů pokryje osmimilionová dotace.

Plán na vybudování seniorských bytů vznikl díky spolupráci obce a římskokatolické církve. Obec zaplatila projekt a pomohla s vyřízením dotace, bude také rozhodovat o přidělení bytů. Zbytek peněz zainvestovala církev.

Katolický dům vyrostl v sousedství kostela Povýšení svatého kříže v centru Dubicka ve dvacátých letech minulého století. Původně sloužil ke kulturním a sportovním účelům. Byla zde tělocvična i pódium, kde se odehrávala kulturní a divadelní představení.

Za komunismu zde vzniklo kino, které dokonce už od poloviny osmdesátých let promítalo širokoúhle. Skončilo podobně jako další biografy na vesnicích v polovině devadesátých let, protože jeho provoz byl ekonomicky neudržitelný.

Úplně naposledy se zde promítalo krátce před zahájením rekonstrukce v únoru letošního roku. Místní se tak s kinem symbolicky rozloučili při dvou projekcích českých filmů. Zájem byl obrovský.