V každé z těch vesnic je podobná situace: proti sobě stojí dva znepřátelené tábory, které se snaží získat v sedmičlenném zastupitelstvu většinu a s ní i post starosty. Tábor, který v říjnu prohrál, vyvolal nové volby tím, že menšinová trojice se vzdala mandátu. Obce zatím dál řídí starostové, kteří úřadovali i před říjnem 2010.

V Nemili a Vernířovicích signalizovala problém situace okamžitě po řádných volbách. V obou totiž krajský soud řešil volební stížnost. S návrhem, aby prohlásil volby za neplatné, ale stěžovatelé z nezávislých kandidátek neuspěli. A tak složili mandát.

V Kolšově se hned po říjnových volbách objevily fámy o tom, že vítězná ODS zaplatila některým voličů za to, že jí dají hlas. A to byl důvod, proč tři zastupitelé za KSČM, lidovce a Nestraníky odstoupili.

Volební místnosti se znovu otevřou v sobotu od 7 do 22 hodin. Žádné velké změny na kandidátkách voliči nenajdou, většinou se opakují stejná jména jako na podzim, někde se jen změnily názvy kandidátek a jména na nich se přeskupila. Také žádná hlasitá kampaň se nikde nekonala, jen ODS v Kolšově připravila představení svých kandidátů a programu.

Ke čtyřem kandidátkám z podzimu se v Kolšově připojily dvě nové. Lídr jedné z nich Radek Musil (Za lepší Kolšov) řekl, že v případě úspěchu zřejmě podpoří současnou starostku Evu Poulíkovou (ODS), i když má k vedení obce výhrady.

„Za deset let toho taky moc neudělali, promrhali šance na získání dotací,“ řekl Musil. Je přesvědčen, že pro výsledek bude rozhodující počet voličů. „Jestli jich přijde 60 procent, vyhraje znovu ODS, jestli dosáhne účast jen 40 procent, vyhraje druhá strana, protože ta má skalní a disciplinované voliče,“ míní Musil.

„Atmosféra v Kolšově je špatná. Každý je naštvaný. Ať už to dopadne jakkoliv, výsledek budeme respektovat. V případě prohry už samozřejmě znovu odstupovat nebudeme,“ řekla Jana Vašíčková, lídr lidovců, kteří nové volby spolu s KSČM a Nestraníky vyvolali.

V Nemili budou voliči vybírat z pěti soupisek, zatímco na podzim jich bylo sedm.

„Dělat nějakou volební kampaň nemá smysl, lidé se znají, každý ví, kdo je kdo. Myslím, že volby dopadnou zhruba stejně jako na podzim,“ řekl starosta Nemile Lubomír Stryk, jehož tábor na podzim vyhrál.

Jednu z nových kandidátek s názvem S Vámi a slušně sestavil Petr Bezděk, který na podzim kandidoval sám, a proto se do zastupitelstva nedostal.

„Vlastního kandidáta na starostu nemáme, vím, koho bychom případně podpořili, ale zatím to říkat nebudu. Myslím, že za situací v Nemili jsou osobní spory. Chyby vidím na obou stranách,“ řekl Bezděk.

Ve Vernířovicích proti sobě stojí tábor někdejší starostky Marie Kantorkové, který na podzim volby vyhrál, a tábor, který vedou zejména manželé Hojgrovi. Do voleb jdou i se dvěma potomky a dvě opoziční kandidátky přeskupili tak, že na jedné jsou jen muži, na druhé ženy. Úřadující starosta Jan Preč stejně jako na podzim už nekandiduje.