Volby provázela vysoká účast voličů. K urnám jich zamířilo přes sedmdesát procent. Komise čekal náročný den i dlouhá noc, protože volební místnosti se zavíraly až v deset večer. A počítání hlasů trvá několik hodin.

Největším rozdílem vyhráli minulí vítězové v Kolšově, kde místní ODS ještě o jeden mandát posílila. V sedmičlenném zastupitelstvu obsadí pět křesel a nemusí hledat žádnou koalici. Ze skupiny, která kvůli podezření, že si ODS kupovala hlasy, vyvolala nové volby, získali mandát jen lidovci. Zisk komunistů ani Nestraníků na postup nestačil. Naopak se do zastupitelstva dostala nově kandidující strana Za lepší Kolšov.

„Voliči potvrdili, že už na podzim nevolili stranu, ale lidi na kandidátce, a nejspíš správně usoudili, že fámy o uplácení voličů byly výmyslem opozice,“ řekla Eva Poulíková.

Jana Vašíčková, zvolená za opoziční lidovce, komentovala výsledek slovy: „Občané rozhodli, blahopřeji ODS k vítězství.“

„Takové rozbroje tady v obci dříve nikdy nebyly. Začaly až s minulým volebním obdobím v roce 2006, kdy po šestnácti letech skončil úřadující starosta. Zřejmě si na jeho funkci myslelo víc lidí. Za situací jsou myslím osobní spory. Snad to současné volby už vyřeší a bude klid,“ řekla dvaadvacetiletá volička, když v sobotu v deset hodin opouštěla volební místnost.

V Nemili se do zastupitelstva dostalo všech pět stran a v sestavě zvolené v říjnu se vymění jen jedno jméno.

Nezávislá sdružení Václav a Florián, která stojí za úřadujícím starostou Lubomírem Strykem, dostala stejně jako v říjnu čtyři mandáty, sám starosta získal opět největší počet hlasů v obci a nadto o dvacet hlasů víc než na podzim.

„Je to pro mě satisfakce, potvrzení toho, že voliči nedali na pomluvy a hodnotili situaci podle toho, co se v obci udělalo. Bohužel jsme kvůli novým volbám přišli o dotace, nebylo zastupitelstvo, nemohli jsme tedy o nic žádat. Obec teď bude rok stát,“ řekl Lubomír Stryk (nez. sdružení Václav).

Starostova hlavní oponentka Anna Lukášová (Za prosperujícím obec) naopak na počtu hlasů výrazně ztratila. „Chci poděkovat voličům za hlasy, za situace, která teď v obci je, jsem s výsledkem naší kandidátky spokojená,“ uvedla,“ komentovala výsledek.

Ve Vernířovicích rozdali voliči karty v podstatě stejně jako na podzim. Dvě kandidátky někdejší starostky Marie Kantorkové (Volba pro obec I) získaly čtyři mandáty, opozice má tři. Kantorková má také nejvíce hlasů.

„S výsledkem se dá pracovat, ale komentovat ho nijak nebudu; počkám týden, jak zareaguje druhá strana. Před volební komisí se údajně někteří z nich vyjádřili, že když to opět dopadne čtyři na tři, tak znovu odstoupí,“ řekla Kantorková.

Místostarosta Ladislav Szapowal (nez.), který byl zvolen za protistranu, něco takového za sebe vyloučil. „Jsou to nesmysly,“ řekl.

K volbám v sobotu v celé České republice vyrazili obyvatelé 47 obcí. V drtivé většině se zde loni zvolená zastupitelstva rozpadla pro vzájemné rozepře. Další komunální volby se uskuteční 2. července, ministr vnitra je musel vyhlásit v 25 obcích.