Celkově se zvedla nemocnost hlavně mezi dospělými. Na Olomoucku, kde bylo v posledním týdnu nejhůře, dokonce o 58 procent ve věkové kategorii nad 60 let.

Epidemie nekončí. Podle odborníků se dá očekávat nárůst minimálně do konce února, ale už by neměl být tak výrazný.

„V rámci Olomouckého kraje, kde se pohybujeme na 1841 případech na 100 tisíc obyvatel, došlo oproti minulému týdnu k nárůstu o 12,7 procent. Kromě školáků byl ve všech věkových kategoriích. Nemocnost se nyní posouvá od dětí směrem ke starším lidem, kde v kategorii 25 až 59 let narostla o 24,5 procenta a nad 60 let o 22 procent. Celkově však zůstávají nejvyšší čísla u nejmenších dětí do 5 let, kde se drží více méně na stejné úrovni,“ hodnotila celkovou nemocnost v regionu vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Barbora Hanáková.

Nejvíc nemocných na Olomoucku

Nejvíce nemocných je v těchto dnech na Olomoucku, kde bylo v minulém týdnu evidováno 2412 případů na 100 tisíc obyvatel.

Značně přibylo nemocných v kategorii 25 až 59 let, a to 44,3 procenta.

„V kategorii 60 + dokonce o 58 procent,“ upozornila Hanáková.

Zvedla se nemocnost v horských okresech regionu. Na Šumpersku o 24,2 procent na 1680 případů na 100 tisíc obyvatel.

„Mírně poklesla nemocnost na Přerovsku, o 1,6 procenta, zde jde o statisticky nevýznamnou změnu,“ upřesnila epidemioložka.

17 vážných případů

Epidemiologové mají hlášeno 17 případů chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem, z toho čtyři nemocní již komplikacím podlehli.

„Ve třech případech se jednalo o starší osoby s dalším onemocněním, v jednom podlehl zhruba padesátník, který ovšem trpěl dalším závažným onemocněním, které chřipka zkomplikovala,“ vysvětlovala epidemioložka.

Během minulé chřipkové sezony zaznamenali epidemiologové v Olomouckém kraji celkem 29 těžkých případů, z toho devět nemocných zemřelo.

"Ve většině případů se jednalo o nemocné, kteří měli jiné chronické onemocnění, a chřipka dramaticky zhoršila jejich stav. To ale neznamená, že chřipka nemůže sklátit zdravého člověka. Důležité je, nepodcenit chřipku a vyležet ji," apelovala opět Hanáková.

Čeká se další nárůst

Podle odborníků se dá v příštích dnech v Olomouckém kraji čekat další nárůst. Region je s čísly nad celostátním průměrem a epidemie nekončí.

„K pozvolnému nárůstu bude docházet, do konce února určitě,“ uvedla Barbora Hanáková.

Od počátku převažuje v regionu chřipkový vir typu A, u něhož dochází k rychlejšímu nárůstu epidemie. Zatímco chřipka typu B, která v regionu řádila minulou sezonu, nemá explozivní nárůst, typ A má větší schopnost mutace a může vyvolávat pandemie. O epidemii hovoří odborníci, když se nemocnost přehoupne přes 1600 až 1700 případů.

Zákaz návštěv na dalších odděleních

Chřipková epidemie připravila o návštěvy pacienty na většině lůžkových oddělení nemocnic v Olomouckém kraji. Příbuzní se nedostanou už dva týdny na marody ve Vojenské nemocnici Olomouc, zákaz platí ve Šternberku, nově i v tamní psychiatrické léčebně. Návštěvy nejsou umožněny v Přerově ani Šumperku. Se stejným omezením musejí počítat blízcí hospitalizovaných pacientů v prostějovské nemocnici. Fakultní nemocnice Olomouc byla nucena zakázat návštěvy již na deseti pracovištích, naposledy přibyla Ortopedická klinika.