Od počátku epidemie do úterního večera evidují hygienici v Olomouckém kraji 795 potvrzených případů Covid-19. Na Olomoucku 605. V pátek bylo celkově 742 a v okrese Olomouc 554 případů. Od pondělka přibylo uzdravených, a to o 11. Celkem 18 osob v souvislosti s Covid-19 zemřelo. Aktuálně je tak v Olomouckém kraji 83 lidí s touto nákazou.

Případů v poslední dnech přibylo na Litovelsku, kde se nakazilo 13 klientů v litovelské pobočce Domova pro seniory Červenka. Testy prokázaly pozitivitu také u čtyř zaměstnanců. Během pondělního podvečera byly odebrány vzorky ostatním seniorům, celkem jich zde žije 64, a zbylému personálu.

Na výsledky testů čekalo vedení krajského pobytového zařízení sociálních služeb do večerních hodin. „Zatím stále čekáme,“ sdělil před 20. hodinou Deníku ředitel Domova pro seniory Červenka Josef Piska.

Průběh není závažný

Průběh onemocnění u 13 seniorů, kteří jsou ve věku nad 80 let, není podle ředitele domova nijak závažný. Nikdo nemusel být převezen na infekční oddělení prostějovské nemocnice. „U jednoho klienta nastalo zhoršení, zvýšila se mu teplota, u ostatních je průběh běžný, nijak závažný,“ sdělil v úterý Piska.

V litovelské pobočce domova přijali organizační a hygienická opatření, aby se nákaza dále nešířila. Týmy zaměstnanců jsou striktně odděleny, v infekční části používají ochranné obleky a další pomůcky.

„Zřídili jsme ‚koro‘ oddělení a uvidíme, jak se bude naplňovat,“ sdělil ředitel. Opatření jsou přijata ve stravování i prádelně. V Litovli i zařízení v Července byly do odvolání zakázány návštěvy klientů příbuznými.