Hlavně se budou muži v policejních uniformách častěji vyskytovat na frekventovaných místech.

„Policisté se zaměří zejména na monitorování a kontrolu míst, kde se pohybuje větší množství osob, což jsou například frekventovaná vlaková a autobusové nádraží, náměstí, sportoviště, nákupní centra a podobně," sdělila krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová. Konkrétní být nechtěla. Stejně tak nemohla z taktických důvodů prozradit, kolik mužů a žen bude v souvislosti se zvyšováním bezpečnostních opatření policejním ředitelstvím nasazeno.

Žádné změny ve spolupráci jednotlivých složek krajského integrovaného záchranného systému (IZS) se neplánují.

„Spolupráce složek IZS v Olomouckém kraji je standardně nastavena a dlouhodobě je na vysoké úrovni," zdůvodnila Jitka Dolejšová.

Buďte obezřetní

Prozatím není jasné, kdy se situace ohledně bezpečnosti v kraji a potažmo v celém Česku vrátí k normálu.

„Vše závisí na vývoji bezpečnostní situace," nastínila mluvčí.

Obecně policie lidem doporučuje vyšší obezřetnost. Pokud zaregistrují nějakou nestandardní situaci, třeba podezřelé chování osob nebo objeví předmět, který v nich vzbudí obavy, mají kontaktovat policii na lince 158.

550 ozbrojených vojáků v Praze, Brně a Ostravě

V Olomouckém kraji se neplánuje, že by se do bezpečnostních opatření po boku policistů zapojili také vojáci. Ti budou nasazeni v Praze, Brně a Ostravě. Zatím se jedná o 550 příslušníků armády.

„Budou ozbrojeni. Dáváme k dispozici vrtulník v Kbelích, kdyby bylo potřeba pro monitorování nebo další úkoly," uvedl ministr obrany Martin Stropnický po úterním zasedání vlády.

45 objektů v kraji

Zvýšenou pozornost věnuje policie a armáda také například jaderným elektrárnám. Přímo v Olomouckém kraji je 45 objektů, kde se pracuje s nebezpečnými látkami, a policie i hasiči mají pro případné útoky na tyto podniky či továrny speciální havarijní plány. (ahe, čtk)