Architekt ve studii pamatuje i na knihovnu, jejíž zaměstnanci už patnáct let volají po nových prostorách.

„Máme návrh na rekonstrukci divadla, ze kterého vznikne kulturní centrum. Architektovi se areál podařilo sjednotit v jeden celek. My jsme prostory prošli několikrát a říkali si, co s tím, ale našli jsme opravdového odborníka,“ chválil nápady architekta místostarosta Jeseníku Jiří Staňa (SZ).

Divadlo zabírá komplex několika budov, za kterého využívá jen jednu. „Celé divadlo se rekonstrukcí zcela změní. Vstup bude přes dnešní dvůr, ze kterého vznikne zastřešené atrium. V divadle by měly přibýt nově balkony a lóže a pro herce se zvětší jeviště,“ řekl ředitel Městských kulturních zařízení Miroslav Hrdlička.

Čítárna i studovna

„Studie zahrnuje i knihovnu, čítárnu, studovnu a ve třetím patře má vzniknout vyhlídková věž s restaurací,“ doplnil informaci ředitel. Záměr jej doslova nadchl. „Návrh je skvělý. Jsem jím nadšen. Jeseník je tradičně kulturním městem a tuto velkou změnu si zaslouží,“ řekl Hrdlička.

Souhlasí s ním i ředitel Knihovny Vincenze Priessnitze Miloš Richter. „Návrh vypadá velice zajímavě. Řešení je úžasné a já doufám, že se dočkáme realizace. Ale dokud nebudu chodit po nové knihovně, stále tomu věřit nebudu,“ řekl Richter.

Podle plánu by se ze stávajících tří set metrů čtverečních, které má knihovna k dispozici v Lipovské ulici, měla po rekonstrukci divadla přestěhovat do prostor o osmi stech metrech čtverečních. Knihovna by měla vzniknout v bývalém loutkovém divadle a v bytovém domě. „Z pěti bytů jsou obsazené jen tři a všem rodinám dáme náhradní ubytování,“ sdělil místostarosta Staňa.

O nové prostory usiluje knihovna už patnáct let. Kvůli dřevomorce podpírají stropy dřevěné sloupy a statik zde zakázal shromáždění více lidí.