Nové obsazení místa ředitelky provází v Leštině vlna emocí a sporů. Do výběrového řízení se totiž vedle starostky přihlásila i učitelka Marie Rychlá, která je zároveň členkou zastupitelstva za ODS. Konkurz vyhrála, zastupitelstvo ale nepřijalo doporučení výběrové komise a v červnu na návrh místostarosty Zdeňka Šebesty (nez.) dalo v tajné volbě přednost Janě Řehákové. Dostala sedm hlasů z jedenácti.

Neúspěšná uchazečka Marie Rychlá se vzápětí obrátila na zastupitele s emotivním otevřeným dopisem, kde postup kritizuje a způsob, jak zastupitelstvo rozhodovalo, označuje za trapné a nedůstojné.

„Cítím se hluboce ponížena. Překvapilo mě, že jste nechtěli vědět nic o mém odborném profilu a mých plánovaných krocích. Už to v mnohém svádí ke spekulacím, že rozhodnutí bylo předem domluveno,“ napsala mimo jiné Marie Rychlá.

Spekulace, machinace?

Názor, že obsazení místa bylo dohodnuto už před konkurzem, zazněl z úst několika občanů, kteří přišli na poslední jednání zastupitelstva v pondělí 12. července. Ptali se, proč zastupitelé nedali na doporučení komise. Odpověď nedostali. „Zastupitelstvo má tu pravomoc a může o tom rozhodnout,“ řekl pouze zastupitel Jan Kleibl.

Starostka Jana Řeháková vyloučila, že by kolegy ovlivňovala ve svůj prospěch. „Nikoho jsem neobcházela a nepřemlouvala,“ ře­kla.

Zastupitel Zdeněk Bartoň kritizoval skutečnost, že se hlasování před třemi týdny účastnil i bratr starostky, což je podle Bartoně střet zájmů. Rozhodovat také podle jeho slov vůbec nemělo zastupitelstvo, protože tato věc spadá v malé obci, která nemá radu, do kompetence starosty. Podle Bartoně má tedy řešení právní vadu a může být kdykoliv v budoucnu zpochybněno. Většina zastupitelů v tom ale žádnou vadu nevidí.

Jana Řeháková působí ve vedení obce už osm let. Pět let byla uvolněnou místostarostkou, v září 2007 ale zastupitelstvo odvolalo starostu Miroslava Bílého (nez.) a do funkce posunulo jeho zástupkyni. Teď se tedy blíží volba už třetího starosty v tomto volebním období. Kdo se na ty necelé tři měsíce křesla ujme, zatím není jisté. Zastupitelé Leštiny o tom budou teprve jednat.