„Tady bude velký recepční pult pro tři pokladní a turnikety, přes které lidi projdou jak do vnitřní, tak do venkovní části termálního parku," ukazuje skupince návštěvníků budoucí vstupní halu budovy jednatel Lázní Velké Losiny Martin Plachý. Ten nás dnes staveništěm provádí.

„Do přízemí vás pustit nemůžu, máme tu všude roztahané podlahové topení. Ale suterénem můžete projít do druhého nadzemního podlaží, kde vše uvidíte z ptačí perspektivy," dává nám instrukce jeden ze stavařů.

Sestupujeme tedy po schodech a procházíme sklepním labyrintem. Vystoupáme schody nahoru a ocitáme se na galerii, odkud se nám otevírá výhled na bazénovou halu. Pod námi se rozkládají budoucí bazény, které mají zatím podobu betonových půlkruhů, oválů a oblouků. Ze země vyrůstají dva betonové hřiby. Mezi tím vším pracují stavební dělníci.

„V těchto místech se nachází největší bazén, který bereme jako aktivní. Tady bude divoká řeka, pod námi vznikne taková menší jeskyně," ukazuje Martin Plachý na jednotlivá místa v rozlehlé hale.

„Na druhé straně napravo vzniká relaxační bazén, u něhož bude místo na odpočinek, a léčebný bazén napájený termální vodou bez jakékoli chemické úpravy," dodává jednatel lázní, jehož slova zanikají ve zvuku vrtaček.

Ačkoli to tak na první pohled nevypadá, velký díl prací na stavbě je již hotový. Namontovaná je technologická část, vzduchotechnika, rozvody, dokončuje se technologie rekuperace tepla, jejímž cílem je ušetřit energii při provozu zařízení. Jakmile bazény projdou zátopovými zkouškami, mohou na místo zedníků nastoupit obkladači.

To už ale procházíme útrobami prvního patra, kde se budou nacházet wellness procedury. „Wellness bude rozdělené na teplou a studenou část. Bude tu velká finská sauna, na druhé straně ledová komora, dále parní aromatická sauna. Tady budou relaxační místnosti, vpravo tmavá, vlevo světlá," ukazuje Martin Plachý.

Hned vedle se nachází venkovní terasa. „Plánovali jsme tu velín, ale nakonec tady vytvoříme takovou nadýchávárnu pro wellness. Bude tu občerstvení, lidé v županech si tu budou moci dát čaj a nadýchat se čerstvého vzduchu," popisuje jednatel velkolosinských lázní.

Tento výhled do parku a na lázeňské sanatorium Šárka si budou moci lidé vychutnat už za několik měsíců. Termální park chtějí lázně otevřít v březnu příštího roku.

Termální park Velké Losiny v kostceLosinský termální park během poloviny prosince 2014.Therme park s celoročním provozem vzniká v areálu lázní na místě bývalého venkovního koupaliště, které bylo v provozu pouhé čtyři měsíce v roce.

Inspirací velkolosinského projektu byla podobná zařízení v Rakousku, například v Gmündu nebo Laa an der Thaya.

V komplexu se bude nacházet devět bazénů různé velikosti, zaměření, teplot a mineralizace. Pět bude vnitřních, čtyři venkovní. Bazény budou napájeny léčivou termální vodou.

Zastavěná plocha činí 2576 metrů čtverečních, vodní plochy se budou rozkládat na 1495 metrech čtverečních. Celková rozloha areálu dosahuje 6472 plošných metrů.

Součástí komplexu bude wellness část se saunami či masérnami, dále whirpool, venkovní a vnitřní tobogán, restaurace, zázemí pro rodiče s dětmi a letní denní apartmány. K areálu bude přiléhat parkoviště s devadesáti parkovacími místy.

Budova termálního parku je stavebně značně složitou a specifickou stavbou. Tento fakt spolu s nutností dodatečných geologických průzkumů a zajištění podloží zapříčinil zpoždění v harmonogramu výstavby.

Celková hodnota investice dosahuje zhruba 150 milionů korun bez DPH. Z toho 22 milionů činí dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava a 8 milionů dotace z operačního programu podnikání a inovace.