Opozice vnímá krok jednoznačně jako pokus starosty Ctirada Lolka (Nez. demokraté) zbavit se ředitele základní školy Mojmíra Mazala, s nímž má už léta napjaté vztahy. Od voleb v roce 2010 je ředitel navíc zastupitelem za opoziční ODS.

„Škola funguje dobře, má velmi dobré výsledky, takže zbavit ředitele funkce dost dobře nešlo. Teď ale dostal starosta do ruky zbraň v podobě novely školského zákona. Ta umožňuje, aby ředitelé každých šest let prošli novým konkurzem,“ řekl Jan Konečný z opoziční nezávislé kandidátky Společná šance.

Největší odpor zastupitelů vzbudilo vyhlášení konkurzu v základní umělecké škole. Současná ředitelka Marie Kašparová, která školu vede už několik desítek let, má totiž rok do důchodu.

„Aby teď připravovala nějakou koncepci a hlásila se do výběrového řízení, je nesmysl a je to vůči ní neetické,“ doplnil Jan Konečný. Oba ředitelé by podle jeho názoru sice případný konkurz měli vyhrát, protože mají největší zkušenosti, opozice se ale obává toho, zda bude výběrová komise skutečně nezávislá.

V zastupitelstvu má Lolkova koalice devět křesel proti šesti opozičním. Na posledním jednání se ale proti konkurzům postavilo osm zastupitelů. Problém je ovšem v tom, že výběrová řízení jsou výlučně v kompetenci rady města. Zastupitelstvo by je muselo z těch kompetencí nejdříve vyjmout.

Právní problém vyřešil starosta Lolek tím, že usnesení rady pozastavil a požádal ministerstvo o stanovisko, jak věc řešit. Celou situaci nechtěl starosta pro Deník nijak komentovat. Řekl jen, že ji musí zastupitelstvo vyřešit nejpozději do 15. dubna, aby se do prázdnin stihly všechny zákonné termíny, pokud by se konkurz nakonec opravdu konal.

„Vnímám to celé jako další z kroků starosty proti mé osobě a proti škole vůbec. Ten negativní postoj jsem cítil od nástupu Ctirada Lolka do funkce před jedenácti lety. Za tu dobu byl ve škole snad jen jednou. Za jeho předchůdců to bylo naopak, ti měli o školu opravdu zájem,“ řekl Mojmír Mazal. Školu vede od roku 1994.

Se starostou se dostal do nejvážnějšího konfliktu letos na konci ledna. Jako zástupce Loštic hlasoval na valné hromadě Vodohospodářských zařízení Šumperk pro odvolání předsedy představenstva Jiřího Vepřka. Starosta Ctirad Lolek se tomu marně snažil zabránit. Loštická opozice ale Vepřkovo odvolání považovala za šanci, jak zvrátit dosavadní nepříznivý vývoj v úsilí získat evropskou dotaci. Ta by měla z velké části uhradit obří investici do kanalizace v pěti městech včetně Loštic. Bez dotace města nemají šanci stavbu zaplatit.