Problém se se týká přízemí v křídle budovy, které čeká zateplení. Sonda provedená v rámci projektování odhalila zvýšenou hodnotu radonu.

„Okamžitě jsme jednali. Pan tajemník navštívil Státní úřad pro jadernou bezpečnost, kde zjistil veškeré náležitosti, jak se musíme v této situaci chovat. Pracovníky jsme okamžitě z těchto kanceláří vystěhovali,“ řekl starosta Šumperku Tomáš Spurný.

Stěhování se týkalo osmi pracovníků. Část jich nyní pracuje v druhém křídle budovy, část v zasedací místnosti.

Tajemník městského úřadu Petr Holub připomenul, že analogický problém radnice řešila při rekonstrukci druhého křídla budovy.

„Před pěti lety tam byl zjištěn radon. To křídlo se uzavřelo, lidé se vystěhovali a udělala protiradonová opatření. Následné měření dopadlo dobře, hodnoty byly pod normu,“ shrnul.

Pod podlahami v zasažené části musí stavbaři umístit malé provětrávané kobky připomínající iglů. Díky nim se radon odvede pryč.

„Předpokládá se rovněž vybourání všech příček a jejich vypodložení. Až bude vše hotové, uvedou se prostory do původního stavu,“ dodal tajemník Holub.

Lesy ČR obnovily nádrž Malý Tovaryš na Jesenicku.
Malý Tovaryš, lesní nádrž na Jesenicku, se dočkal opravy. Pojme teď víc vody

Pětimilionové náklady

Náklady na obnovu dotčeného křídla úřadu včetně zateplení přesáhnou podle odhadů pět milionů korun. Protiradonové úpravy by z této částky měly tvořit zhruba milion. Rekonstrukce bude hotová možná až v příštím roce. Teprve po ní se budou moci úředníci do svých kanceláří vrátit.

Radon je radioaktivní plyn. Do budov se dostává nejčastěji z podloží. V různých lokalitách proniká ze země s různou intenzitou. Na Šumpersku je nejvyšší radonový index severně a západně od centra Šumperku a mezi Zábřehem a Štíty. Na Jesenicku se oblast s největším rizikem nachází mezi Pomezím, Uhelnou a Vidnavou. Jinde v Olomouckém kraji je riziko nižší.

Kateřina Nováková a její Pivovar Cestář v Ostružné.
Stavební inženýrka v Ostružné vaří pivo a provozuje hospodu
Boží hora u Žulové na Jesenicku
Boží hora láká na působivé výhledy, získala nové zázemí

Co je radon a proč je nebezpečný?

Radon je všudypřítomný přírodní bezbarvý radioaktivní plyn bez chuti a zápachu. Vzniká postupnou přeměnou prvků uranu a radia, které jsou v různých množstvích přítomny ve všech materiálech zemské kůry. Radon se přeměňuje na další radioaktivní prvky. Ty se při vdechování zachycují v dýchacích cestách a ozařují je. Z povrchu země se radon uvolňuje do atmosféry, kde jeho koncentrace naředěním klesá na bezpečnou úroveň. Ve stavbách se však může hromadit. Při dlouhodobém pobytu lidí v místnostech s vysokou koncentrací radonu vzniká nebezpečí onemocnění rakovinou plic. Proto je nutné stavby před radonem chránit izolací. Největším zdrojem radonu je podloží budovy. Z něj se může dostávat radon do interiéru. Dříve byly zdrojem radonu také stavební materiály. Zdroj: Portál estav.cz