Pomazávání přihlížejících černidlem patří k čertovskému průvodu již tradičně, nikdy se ale nic podobného nestalo.

Případem se nyní zabývá policie.

Od záležitosti se již distancovala Římskokatolická farnost, která mikulášské oslavy v Šumperku pořádá už patnáct let.

„Stalo se nám to u radnice, děti byli v první řadě za ohrádkou. Čerti, kteří byli pod pódiem u Mikuláše, chodili k zábraně a náhodně mazali děti na obličej. Syn si okamžitě stěžoval, že ho pálí brada. Snažila jsem se mu tuto mast setřít a doma pak umýt. Stále si stěžoval, že ho to štípe. Do rána měl spálenou celou část brady," uvedla matka chlapce, jejíž syn podobně jako několik dalších dětí musel vyhledat lékařské ošetření.

Na Šumperku policii doputovalo hned několik trestních oznámení.Takto vypadaly popáleniny chlapce, jehož při Mikulášské oslavě v Šumperku neznámý člověk pomazal zřejmě toxickou látkou.

„Věcí se zabýváme, ale nic bližšího zatím nelze sdělit," uvedla mluvčí policie Marie Šafářová.

Podnět na policii podal za organizátory akce i děkan šumperské Římskokatolické farnosti Slawomir Sulowski. Na stránkách farnosti zveřejnil prohlášení, ve které se od zlomyslného kousku distancoval.

„Je nám líto, že společná oslava adventního svátku je nyní pošpiněna vandalstvím nějakého člověka, jehož zaviněním bylo poškozeno zdraví těch nejmenších," uvedl Slawomir Sulowski s tím, že se akce se účastní mnoho lidí v převlecích a není v silách organizátorů jejich chování uhlídat.

Zatím není zřejmé, o jakou agresivní látku způsobující poškození pokožky se jednalo. Farníci z pořadatelské skupiny, kteří chodí převlečení za čerty i anděly, jsou událostí znechuceni. Mikulášské oslavy v centru Šumperku organizují s velkým nasazením ve svém volném čase. Uspořádání akce, které se účastní tisíce lidí, je podle nich poměrně náročně.

„Neumíme si to vysvětlit, zřejmě se mělo jednat o nějaký hodně zlomyslný rádoby žert, ale pochybuji, že by ho měl na svědomí někdo z organizátorů. My vždy používáme běžný krém, do kterého nastrouháme kreslicí uhel. Sami si tím mažeme obličeje, co zbude, tím umouníme diváky," řekla spolupořadatelka průvodu. 

Plné znění vyjádření Římskokatolické farnosti Šumperk

Milí obyvatelé Šumperka, milí rodiče,

Minulou sobotu 5.12. pořádala naše farnost – jako již tradičně – setkání se svatým Mikulášem. Akci pořádáme již zhruba patnáct let a těší nás, že se stala součástí života našeho města. Každý rok se na ní sejde velké množství rodičů a jejich dětí, kterým je hlavně tato slavnost určena a kterým by měla přinášet – a snad i přináší – radost.

Nesmírně nás proto mrzí nešťastné události letošní akce, o kterých jste již možná byli informováni. Pokud dosud ne, stručně bychom vás s nimi chtěli seznámit: Při průvodu městem i společném setkání u radnice neznámý pachatel převlečený za čerta „čmáral" po obličejích přihlížejících dětí i dospělých jedovatou mastí, krémem a způsobil jim velmi ošklivé popáleniny, které bylo nutné lékařsky ošetřit.

Chtěli bychom proto touto cestou vyjádřit svou hlubokou účast všem postiženým i velkou lítost nad tím, co se stalo. Jsme organizátoři celé akce a cítíme se být proto za toto dění odpovědni. Věřte, že v těchto chvílích podnikáme kroky, jejichž cílem je vypátrání agresora, spolupracujeme s místní policií, ze strany farnosti bylo podáno i trestní oznámení na neznámého pachatele.

Je nám líto, že tato společná oslava adventního svátku je nyní pošpiněna vandalstvím nějakého člověka, jehož zaviněním bylo poškozeno zdraví těch nejmenších. Do budoucna bychom rádi podobným tragédiím předešli. Musíme ovšem přiznat, že není v naších silách podobným „vskutku čertovským" útokům zcela zabránit. Této akce se účastní i mnoho lidí v převlecích, kteří k organizační skupině nepatří, a nemůže tedy korigovat jejich chování. Proto pod vlivem letošních smutných událostí a ve snaze neriskovat podobné neštěstí zvažujeme nyní možnost, že by se v příštích letech mikulášská oslava vůbec nekonala.

za šumperskou farnost a organizátory akce

P. Slawomir Sulowski, farář