Mikulovice jsou dál. Zatímco ostatní obce zůstaly u slov a jen Jeseník připravuje žádost o dotaci, tak v Mikulovicích dokončují osmikilometrový úsek cyklo a in-line stezky, která bude pokračovat i na polském území.

Podle původního záměru měla in-line stezka propojit celý region a přivést bruslaře a cyklisty přes tři místa i do Polska.

Velký projekt ale skončil u ledu hlavně kvůli problémům s výkupy pozemků. O dotaci se chystá žádat jen město Jeseník.

„My letos budeme mít hotových už pět kilometrů a tři sta metrů trasy. Zatím ale nejde o celistvý úsek. Stezka v celé délce bez přerušení měří čtyři kilometry, ale smyslem je samozřejmě vše propojit od hranice katastru Hradce – Nové Vsi až k polským Glucholazím,“ uvedl starosta Mikulovic Ivan Dost (nez.).

K Mikulovicím se připojuje i sousední Hradec – Nová Ves.

„Napojili jsme se na Mikulovice, zpevnili jsme cestu a příští rok chceme pokračovat. In-line stezka je dobrý nápad pro rozvoj cestovního ruchu,“ řekl starosta nejmenší obce regionu Pavel Stejskal (nez.).

V Mikulovicích vyčlenili pro in-line a cyklo stezku bývalé místní komunikace, které vedou klidovou zónou. Silnice byly ve špatném stavu, takže dostaly nový povrch.

„Jeden kilometr u hranice s Polskem budeme stavět na zelené louce. Poláci na nás chtějí navázat a napojit stezku na své trasy v lesoparku,“ uvedl starosta.

S polskými partnery se Mikulovice dohodly na spolupráci už před sedmi lety. „Stále se hledaly peníze. Nám nejde o to být první in-lineoví. Poláci k nám jezdí rádi na kolech a teď naskočí na brusle,“ řekl Dost, který doufá, že společný projekt pomůže rozvoji cestovního ruchu na hranici.

Mikulovice už stavba pěti kilometrů stála osm milionů korun. „Část prostředků jsme dostali z kraje, z evropských peněz, státního fondu dopravní infrastruktury,“ prozradil starosta. Jeho velkým přáním je získat peníze i na dokončení kilometrového úseku, aby v příštím roce mohli pozvat bruslaře k prověření nové stezky.