Jdou s nimi jen lidovci se dvěma mandáty a to na vládu ve městě nestačí.

Vládnout bude desítka zastupitelů ODS, TOP 09, ČSSD a Věci veřejné, která už uzavřela koaliční smlouvu a do funkce starosty nominovala Aleše Miketu (VV). Při volbě bude muset spoléhat i na hlasy komunistů, protože potřebnou většinou 11 hlasů sama nedisponuje.

Hamplová původně (a opakovaně) požadovala z titulu vítěze voleb pro sebe křeslo starostky a k tomu dvě místa v radě města. Teprve 2. listopadu, když bylo jasné, že její koncepce nemá u druhého tábora šanci, slevila z požadavku a nárokovala si pro sebe post neuvolněného místostarosty a k tomu dvě místa v radě. Ani to ale není pro koalici přijatelné.

„Poslední návrh Jany Hamplové vnímáme jako vstřícný krok, ale přišel v okamžiku, kdy už máme uzavřenou koaliční dohodu. Protože v návrhu chybí místo v radě pro ODS, je pro nás nepřijatelný. Jako poslední možnou variantu jsme Nezávislým a KDU-ČSL nabídli jedno společné místo v radě,“ řekl Martin Vaňourek z VV. Takové řešení je ale zase nepřijatelné pro Nezávislé, skončí tedy v opozici.

„Výsledek považujeme za vrchol politické arogance. Jde o mocenské převzetí řízení města, které popírá jasné výsledky voleb,“ stojí ve společném prohlášení Nezávislých a KDU-ČSL.

Zároveň opoziční sestava oznámila, že na ustavujícím zasedání navrhne Janu Hamplovou na starostku. Bude-li zvolen Miketa, odejdou opoziční zastupitelé ze sálu a dalšího hlasování se nezúčastní, aby bylo občanům jasné, jaké složení vlastně koalice má.

„Kdybych já s Nezávislými získala dva mandáty a Věci veřejné jich měly sedm, a já si přitom řekla o křeslo starosty, poslali by mne do Bohnic. Oni se ale nestydí. Nevím, zda občané čekali, že si pánové rozdají funkce mezi sebou a na hlasy voličů se vykašlou. Tento podvod na voliče mohou ovlivnit už jen oni sami: tím, že přijdou samozvaného starostu do kulturáku vypískat,“ uvedla Hamplová.

Koaliční čtyřka považuje své řešení za lépe odpovídající výsledkům voleb. Zdůrazňuje, že 72 procent lidí Nezávislé nevolilo. Chybu vidí i v sestavení vyjednávacího týmu Nezávislých.

„Vystupování Jany Hamplové a Jiřího Hanáka bylo z mnoha stran vnímáno jako arogantní a zpochybňující úroveň zástupců koalice. Právě z těchto důvodů se Nezávislí dostali do izolace. Kdyby postavili jiný vyjednávací tým, výsledek by byl zřejmě jiný. Z této situace je patrné, že sama Jana Hamplová je politicky nezodpovědná. Dostat se s počtem sedmi mandátů do opozice hovoří za vše,“ uvedl za koalici Martin Vaňourek.

Nové zastupitelstvo se poprvé sejde ve středu 10. listopadu v 17 hodin v sále kulturního domu. Starostou bude téměř s jistotou zvolen Aleš Miketa z VV a jeho zástupcem v uvolněné funkci Antonín Navrátil z TOP 09. Na funkci druhého, neuvolněného místostarosty navrhuje koalice Pavla Kubu z ČSSD.

Zastupitelstvo v Mohelnici tedy zůstane rozděleno na dva nesmiřitelné tábory jako minulých osm let. Jen složení táborů se vhledem k vzniku nových stran nepatrně promění.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko