Naplněnost elektroprůmyslovky dosahuje oproti její maximální kapacitě padesáti procent, v případě obchodní akademie je to pouze šestatřicet procent.

„Nechali jsme si zpracovat analýzu. Z ní vyplynulo, že jen v letech 2015 až 2018 musel Olomoucký kraj na provozních nákladech doplácet 3,8 milionu korun,“ popsal náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro školství Ladislav Hynek.

„Počtu pedagogů se změna nedotkne, ale na provozu se podaří každý rok ušetřit přibližně jeden milion korun,“ dodal náměstek hejtmana.

Elektroprůmyslová škola vyučuje maturitní obor elektrotechnika, který se od třetího ročníku dělí na specializace.

Na „obchodce“ mladí lidé studují obory obchodní akademie a informační technologie.

„Obor obchodní akademie je od nás trochu vzdálený, informační technologie jsou nám velmi blízké. Já na sloučení hledám pozitiva. Přijdou sem děvčata. Naši studenti jsou zejména chlapci, předpokládám, že to na ně bude mít výchovný efekt,“ poznamenal ředitel Střední průmyslové školy elektrotechnické Mohelnice Miloš Palla.

Obě školy již léta spolupracují. Elektroprůmyslovka například využívala tělocvičny obchodní akademie, školy si „půjčovaly“ i vyučující.

„Když nyní pracujeme v projektech, máme přetížené kantory. Některé projekty jsou náročné. Jakmile budeme větší ekonomický celek, mělo by to v tomto směru přinést výhodu. Z hlediska organizační struktury pak budeme moci prolínat kantory ve všeobecných předmětech,“ zmínil Miloš Palla.

O záměru sloučení škol ví i představitelé města Mohelnice. K věci již absolvovali úvodní jednání. Desátého dubna se uskuteční další schůzka, které se kromě starosty města účastní také náměstek hejtmana za školství, vedoucí příslušného odboru kraje a školská komise města.

„Po ekonomické stránce slučování škol rozumím. Schůzka desátého dubna by měla posoudit dopady slučování škol a po ní by mělo padnout naše konečné stanovisko,“ sdělil starosta Mohelnice Pavel Kuba.

V regionu jde o čtvrtý případ slučování středních škol. V minulosti kraj sloučil gastronomickou školu v Jeseníku s učilištěm v Horních Heřmanicích, v Šumperku železniční školu s učilištěm na ulici Gen. Krátkého a v Mohelnici učiliště se zemědělskou školou v Lošticích.