Ty by už v příští topné sezoně vzrostly o desítky procent, protože od městského zdroje tepla se odpojila společnost Siemens Elektromotory. Rozhodla se přejít na jiný systém vytápění; spočítala si, že tím ušetří miliony ročně.

Potíž je v tom, že Siemens odebíral polovinu produkce městské kotelny a i tak byla její kapacita předimenzovaná.. Po odpojení Siemensu by byl provoz natolik ztrátový, že by se cena tepla zvedla až na dvojnásobek.

„Dosavadním zdrojem byla parní kotelna, odkud teplo putovalo do výměníkových stanic a teprve z nich do domů. Nový systém počítá s plynovým kotlem a moderním teplovodním vedením z kotelny až k domovním předávacím stanicím. Zamezí se tím ztrátám,“ uvedl starosta Mohelnice Zdeněk Jirásko (ODS).

Účinnost systému se podle jeho informace zvýší o třicet procent a tyto úspory by měly během deseti let uhradit náklady na celou investici, aniž by se promítly do ceny tepla.

Stavební práce už začaly, jejich součástí je rekonstrukce staré mazutové kotelny v blízkosti krytého bazénu.

„Detailní výkres stavby je na obecní desce. Občanům jsme slíbili, že je budeme s předstihem informovat o případech, kdy bude nutné přerušit dodávku teplé vody,“ řekla mluvčí ČEZ Alice Lutišanová.

Stavba musí být hotová v šibeničním termínu do konce srpna, aby v září byl čas na doladění systému. Zkušební provoz musí začít 1. října.