„Pietní vzpomínka začíná v půl jedenácté a její součástí je také panychida za oběti tragédie, kterou bude sloužit patriarcha pravoslavné církve Kryštof. Pomník slavnostně odhalí místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek společně s náměstkem hejtmana Radovanem Rašťákem a dalšími hosty," zve Filip Žáček z občanského sdružení Iniciativa pro podporu vypálených obcí. Toto sdružení pietu pořádá společně s obcí Nový Malín a se Sdružením Čechů z Volyně a jejich přátel.

Úprava pomníku si vyžádala kolem 430 tisíc korun, o náklady se podělila obec a Olomoucký kraj.

Na ukrajinskou Volyni přišli čeští přistěhovalci zejména z okolí Žatce v 19. století. Obec Český Malín byla založena v roce 1871 a z povrchu země zmizela 13. července 1943, kdy ji obklíčily německé jednotky. Téměř všechny obyvatele včetně dětí Němci upálili v kostele či ve stodolách a celou obec pak zapálili. Osudného dne bylo v Českém Malíně zavražděno 374 Čechů a 26 Poláků. Obec se tak přiřadila k Lidicím, Ploštině, Ležákům a Javoříčku, které postihla stejná tragédie.

Po válce se někteří přeživší obyvatelé a osvobozenečtí vojáci usadili v obci Frankštát na Šumperku; ten byl v roce 1947 přejmenován na Nový Malín. (ris)