Demonstrace v Zábřehu, které by se podle údajů z facebooku měly účastnit zhruba dvě stovky lidí, je řádně ohlášena na zábřežské radnici. Úředníci budou na shromáždění přítomni také.

„V případě, že by se jednalo o nezákonné jednání, demonstraci bychom ukončili,“ uvedl mluvčí zábřežské radnice Daniel Gryc.

V Zábřehu se mají demonstranti sejít v 15 hodin před kulturním domem. Na programu jsou dva projevy, jeden proti dohodě ACTA a druhý je namířen proti korupci. Během akce mohou přítomní podepisovat také petici, která bude odeslána parlamentu České republiky.

Také demonstrace v Šumperku je již na radnici avizovaná, pořadatelé její konání úředníkům oficiálně oznámili 7. února. Protestní shromáždění je svoláno na náměstí Míru v sobotu na 15 hodin, odkud by se průvod měl vydat centrem města k hotelu Grand a zase zpátky k radnici. Účast na sociální síti potvrdilo více než 250 lidí.

„Podle organizátorů akce, se kterými je radnice v kontaktu, by se spíše mělo jednat o osvětovou kampaň, která by veřejnost měla seznámit s důsledky dohody ACTA pro internetové uživatele,“ řekl mluvčí šumperské radnice Kamil Navrátil.

Policie obě akce hodlá monitorovat

Policejní složky ovšem budou v sobotu v obou městech pohotovosti. „Situaci nepodceňujeme, policie obě ohlášené demonstrace bude monitorovat a je připravená v případě protiprávního jednání zasáhnout,“ řekl mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.

V Šumperku se demonstrace proti dohodě ACTA, která by omezila svobodu stahování internetových dat, konala již 2. února. Účastnilo se kolem tří stovek lidí, většinou studentů. Protestní pochod městem se obešel bez jediného incidentu.

VIDEO: V Šumperku se demonstrovalo, mladí vyšli do ulic kvůli internetu