Výrazné zlepšení odborníci dnes neočekávají, řekla dnes ČTK Eva Auxtová z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Olomoucký kraj v pondělí vydal upozornění na smogovou situaci.

„Koncentrace polétavého prachu se pohybují kolem zhruba stejných hodnot jako v úterý, limit je překročen většinou dvojnásobně. Výrazné zlepšení dnes nečekáme, koncentrace budou spíše stagnovat," uvedla Auxtová.

Nejvíce polétavého prachu je v ovzduší v Prostějově, kde průměrná denní koncentrace dnes ráno dosahovala 134 mikrogramů na metr krychlový. Limit přitom činí 50 mikrogramů na metr krychlový. V Olomouci a Přerově koncentrace dosahují 113 a 114 mikrogramů na metr krychlový. Pod stovkovou hranici se dostal jen Jeseník s 96 mikrogramy na metr krychlový.

Podle odborníků by lidé měli omezit pobyt venku, zvláště v ranních a večerních hodinách. Měli by se vyvarovat zvýšené fyzické aktivity venku. Je vhodné omezit větrání i vlastní produkci emisí. Hlavními zdroji znečištění jsou v regionu doprava a lokální doprava, kraj nemá zpracovaný plán regulace. Dle hejtmanství lze zvýšenou koncentraci polétavého prachu očekávat rovněž v oblasti měst Hranice, Lipník nad Bečvou, Zábřeh, Mohelnice, Uničov, Litovel, Šternberk a Šumperk.

Se smogem se Olomoucký kraj potýkal také loni v listopadu. Znečištěné ovzduší v těchto dnech postihují i další místa v Česku, zejména na Moravě.