Část z nich se do stávky zapojila přímo, jiní ji podporují symbolicky. Stávkující se pět minut po poledni sešli v Olomouci a v Jeseníku. Odbory avizovali účast stovek lidí a přijít měli i zástupci soukromých firem. V celém kraji má podle odborů stávka podporu tisíců lidí.

Do stávky se v kraji přímo zapojilo 13 školských zařízení. Deset pracuje v omezeném provozu, tři jsou zavřena úplně. Mezi zavřené patří základní škola ve Velkém Týnci a mateřská škola v Domašově nad Bystřicí na Olomoucku a základní škola v Písečné na Jesenicku.

„Za celý kraj stávku podpořilo podpisem 158 škol. To je zhruba 2500 zaměstnanců, řekla ČTK Eva Hrdličková ze školských odborů. Zaměstnanci škol se podle ní připojí ke shromážděním v Olomouci i v Jeseníku.

Podle Jaroslava Škrabala z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) by se měly protestů účastnit řádově stovky lidí.

„Záleží na tom, jak se rozhodnou dnes, protože počasí nám moc nepřeje," uvedl Škrabal. Symbolicky podle něj stávku podpořili například zdravotníci z olomoucké fakultní nemocnice.

Jednání nařízená na středu musel odložit i olomoucký krajský soud, jehož zaměstnanci se k protestu rovněž připojili.

„Je tam jediné jednání, a to jen proto, že si soudce s sebou bere do jednací síně diktafon místo zapisovatelky. Jinak je vše zrušeno," řekla mluvčí soudu Barbara Plchotová.

V omezeném režimu dnes funguje například přerovský katastrální úřad, kde se ke stávce připojily zhruba tři desítky lidí.

„Minimální služby jsou ale zajištěny," uvedla jedna z pracovnic úřadu. Ke stávce se dnes manifestačně připojila i Odborová organizace Moravského divadla Olomouc a Unie orchestrálních hráčů, plánovaná představení se ale neruší.

Předseda olomoucké krajské regionální rady ČMKOS Jiří Šafář ČTK řekl, že v celém kraji má dnešní protest podporu tisíců lidí. Kromě úředníků, zaměstnanců škol, zdravotníků, záchranářů, příslušníků armády, policistů nebo hasičů se účastní například i pracovníci knihoven či muzeí.

Stávku podporuje i Odborový svaz KOVO. Na mítink v Olomouci by proto podle Šafáře měli přijít i zástupci některých soukromých firem, například Moravských železáren nebo průmyslových podniků z Přerova.

„Dokonce se ozývají i občané, kteří nejsou v odborových organizacích, tak si myslíme, že tam bude i občanská veřejnost," řekl Šafář.