Svíce pro armádu je největší, jakou v Paloníně zdobí. „Musí se s ní pracovat na stojato. Jednak proto, aby se nepoškodily ornamenty, které vedou po celém obvodu svíce, a také kvůli tomu, že je pořádně těžká a manipulace s tak velkou svící je náročná, tak abychom s ní mohly otáčet," vysvětlila pracovnice chráněné dílny Alena Vitásková

Zdobení paškálu Aleně Vitáskové a její kolegyni Marii Procházkové zabralo i s přípravou tři dny. Svíci zdobí nápis Armáda České republiky, letopočet 2013, znak armádní duchovní služby, trikolóra, zlaté lístky lípy a nápis Veritas domini vincit – Pravda Páně vítězí.

„Všechny ornamenty jsou vyrobené ze včelího vosku. My z nich vyřežeme požadované tvary a teplem ruky je lepíme na svíci," popsala práce na zdobení paškálu Alena Vitásková.

Pro hotové dílo přijede některý z kaplanů působících u české armády. Ve speciální vypolstrované krabici pak paškál poputuje až na úpatí Pyrenejí, kde se v Lurdách bude v květnu konat armádní pouť.

Do známého poutního místa míří už šest desítek let vojáci z celého světa. Tradici založili společně Francouzi a Němci v roce 1958 jako snahu o poválečné usmíření. Česká armáda se poutí účastní od roku 1992.

Zakázku chráněné dílně v Paloníně vojáci dali poprvé v roce 1995. Každým rokem si pak odváželi větší svíci, až dospěli k rekordnímu paškálu o váze čtvrt metráku. V dílně každý rok nazdobí stovky paškálů i menších svíček s nejrůznějšími motivy, například znaky měst. Nejsložitějším dílem byl před čtyřmi lety čtrnáctikilový paškál pro tehdejšího papeže Benedikta XVI. Dostal ho jako dar od Charity ČR při své tehdejší návštěvě naší země.