„Je to největší svíce, jakou tady zdobíme. Má čtrnáct centimetrů v průměru a je 170 centimetrů vysoká. Musí stát ve svislé poloze, když na ní pracujeme, a jsme u toho pokaždé dvě, abychom se svící mohly otáčet. Jedna by to nezvládla," řekla pracovnice dílny Alena Vitásková.

Paškál bude zdobit nápis Armáda České republiky, letopočet, armádní znak a latinské heslo Veritas domini vincit - Pravda páně vítězí. Pro hotové dílo přijede některý z kaplanů české armády a 10. května vyrazí paškál spolu s armádní delegací do Lurd. Ve skupině bude i kaplan Petr Šabaka.

„Za Jeskyní zjevení je zastřešený prostor se stojany různých velikostí, kam se svíce vkládají. V sobotu po české mši jdeme s naším paškálem v průvodu a na místě ho pak zapálí nejvyšší šarže v delegaci. Svící jsou tam desítky, ale ta naše je pokaždé nejkrásnější. Mezi bílými svícemi vyniká, protože je z včelího vosku," řekl Petr Šabaka. „Svíce je tradiční symbol modlitby a světla, které slouží. Když hoří, tak ubývá, vydává se," vysvětlil symboliku kaplan.

Do poutního místa na úpatí Pyrenejí míří už šesté desetiletí na patnáct tisíc vojáků z více než třiceti zemí světa. Tradice vznikla v roce 1958; založili ji společně Francouzi a Němci jako snahu o poválečné usmíření. Čeští vojáci se těchto poutí účastní od roku 1992.

Zakázku chráněné dílně Charity Zábřeh dala armáda poprvé v roce 1995. Rok od roku si odvážela větší svíci, až dospěla k rekordnímu paškálu o váze pětadvacet kilogramů. V dílně každý rok nazdobí stovky paškálů i menších svíček. Nejsložitějším dílem byl před třemi lety čtrnáctikilový paškál pro papeže Benedikta XVI. Dostal ho jako dar Charity ČR při návštěvě naší republiky.