Než se odváží přeběhnout přechod, uběhnou i dlouhé minuty.

Takto to ještě nedávno vypadalo před Základní školou v Písečné na Jesenicku. Nyní už školáky převádí přes cestu zaměstnanec radnice. V obci mu neřeknou jinak než ochránce dětí.

S myšlenkou zajistit dětem bezpečnou cestu do školy přišel starosta Písečné Petr Slovák.

„Naši obec protíná silnice první třídy vedoucí z Polska. Přechod u školy je navíc umístěn nedaleko zatáčky a děti tu mají malý rozhled. V zimě je ráno ještě tma a silnice bývá namrzlá. Zatím se tu naštěstí žádná tragédie nestala, ale nechceme riskovat životy a zdraví našich obyvatel. Proto jsem se rozhodl vyčlenit jednoho zaměstnance radnice, který bude děti přes cestu převádět,“ popsal situaci starosta Slovák.

Od loňského podzimu se tak stal ochráncem dětí Václav Heralt. Od radnice vyfasoval reflexní vestu a světelný terčík a od sedmi do tři čtvrtě na osm hodin ráno hlídkuje u přechodu.

„Všechny školáky z Písečné znám, patří mezi ně i můj syn. Mám tedy přehled, kdo už je v bezpečí a na koho u přechodu musím ještě počkat,“ uvedl osmatřicetiletý muž, který pracuje na obci jako technik.

Když dítě chce přes silnici, vkročí Herolt na přechod nejprve sám. Zastaví dopravu a pak pokyne školákům, že už mohou bezpečně přejít.

„Někdy se stane, že řidič odmítne zastavit a já před jedoucím autem musím uskakovat. Nejčastěji jsou to vozy s polskou značkou,“ uvedl ochránce dětí a jedním dechem dodal: „Kdyby všichni dodržovali předpisy, především rychlost a dávali přednost lidem na přechodu, nemusel bych tady stát.“

Nápad, který zajišťuje školákům bezpečnou cestu, vítají rodiče.

„Je to skvělé, že se obec stará. Auta obcí projíždějí rychle a ani před přechodem nezpomalí. Jsem určitě klidnější, když vím, že se děti bezpečně dostanou do školy,“ uvedla Vlasta Čakovičová.

A jak dlouho bude Václav Herolt převádět školáky? Dokud zde obec neinstaluje semafor.

„Zabezpečení přechodu světelnou signalizací však přijde na 150 tisíc korun a obec na to zatím nemá. Budeme žádat o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Až získáme peníze, bude semafor. Kdy se nám to však podaří, nedokážu odhadnout,“ podotkl starosta Slovák.