Do lesů veřejnost nesměla až na výjimky vstupovat na území Dolní Moravy, Malé Moravy, Starého Města, Šléglova a místních částí těchto obcí.

Ačkoli lidem za porušení ustanovení hrozila až pětitisícová pokuta, řadu jich od výletu do hor neodradila.

„Pokles návštěvníků jsme zaznamenali jen asi první dva týdny po větrné smršti, pak vše začalo fungovat normálně. Zákaz zřejmě lidé vesměs ignorovali," konstatoval František Švec z chaty Návrší, která leží nad Stříbrnicemi na Staroměstsku.

Lesníkům se během čtvrt roku podařilo většinu polomů zlikvidovat.

V porostech na Hanušovicku patřících Lesům České republiky poškodil vichr 157 tisíc metrů krychlových dříví. Státní podnik odklidily už tři čtvrtiny z tohoto množství.

Práce přesto podle odhadů potrvají až do jara.

„Kalamitní dříví se stále odklízí a lidé by se měli těmto místům vyhnout. Na první pohled je ale patrné, kam chodit, a kde je nebezpečno," uvedla lesní správkyně Jana Trejtnarová.

Bouře poničila i atrakce resortu

Kalamita zasáhla i porosty soukromých vlastníků a obcí.

V lesích patřících Starému Městu silný vítr pokácel zhruba tři a půl tisíce kubíků dříví, z toho se již povedlo zpracovat okolo 2300 metrů krychlových.

„Myslím, že zbytek bychom měli do zimy stihnout zpracovat. Je toho ještě poměrně dost, ale pracujeme na tom. Snažíme se vše stihnout, než napadne sníh," řekl starosta Starého Města Jiří Kamp.

Bouřka s vichřicí udeřila na region v noci ze 7. na 8. července.

Největší spoušť zanechala v okolí Dolní Moravy a Starého Města.

Poničila též řadu atrakcí v resortu Dolní Morava, ty se však provozovateli podařilo v krátké době obnovit.