V několika vesnicích nepůjde proud

Supíkovice, Velké Kunětice – Bez dodávky elektřiny se budou muset v pátek 3. června obejít obyvatelé hned několika obcí a osad na Jesenicku. Odstávka postihne od 8 do 15 hodin Supíkovice, Velké Kunětice, Strachovičky, Františkov, Terezín, Kolnovice a Vysutou. V pátek nebude z tohoto důvodu v Supíkovicích fungovat obecní úřad ani pošta.

V Račím údolí vzniklo discgolfové hřiště

Javorník – Hřiště pro hru Diccgolf vzniklo v Račím údolí u Javorníku. Jeho slavnostní otevření spojené se zahajovacím turnajem se uskuteční v pátek 3. června. Od 9 do 12 hodin se uskuteční turnaj pro děti, od 15 do 18 hodin turnaj pro dospělé. Program bude následně pokračovat taneční zábavou.

Discgolf je jedním z nejrozšířenějších sportů s létajícím diskem. Je odvozený od klasického golfu. Cílem hry je umístit disk do koše s co nejmenším počtem hodů.

Pivovarskou louku obsadí dravci

Hanušovice – Šest desítek dravců čtyřiadvaceti druhů bude v sobotu 4. června k vidění na pivovarské louce v Hanušovicích. Na návštěvníky čeká od 10 hodin poutavý naučný program zpestřený letovými a loveckými ukázkami. Sokoli, rarozi, jestřábi a orli budou létat nad hlavami návštěvníků a lovit atrapy kořisti. Početně zastoupeny budou i sovy od nejmenšího kulíška až po výra. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavý výklad i focení s dravcem v ruce. Vstup na přehlídku je zdarma.

Milovníci turistiky si vyšlápnou na Rychlebskou

Javorník – Do kopců si vyšlápnou turisté, kteří se sobotu 11. června účastní tradičního pochodu Rychlebskými horami. Pořadatelé připravili trasy o délce dvacet, třicet a čtyřicet kilometrů, pro zážitkové a nejmenší turisty pak putování o délce sedm kilometrů. To je zavede na nejkrásnější místa Javornicka: k prameni svatého Antonína, na Čertovu kazatelnu, zříceninu hradu Rychleby či do Račího údolí.

Akce bude startovat na Střelnici v Javorníku. Na nejdelší trasu se budou moci zájemci vydat od 7 do 8.30 hodin, na dvacítku a třicítku do 9 hodin a pro nejkratší okruh je start stanoven od 9 do 11 hodin. Kdo si bude chtít trasy zaběhnout na čas, může vyrazit mezi devátou a desátou hodinou.

Rapotín zabojuje o Vesnici roku

Rapotín – Setkáním obyvatel ožije ve středu 15. června Rapotín. Právě tento den do obce dorazí hodnotitelská komise, která ji bude posuzovat v rámci soutěže Vesnice roku. Pro hodnotitele místní spolky připravily úkoly, které budou komisaři plnit. Hlavní program se uskuteční od 12 do 15 hodin v parku u domu s pečovatelskou službou. Program zpestří historičtí šermíři bitkou u kostela a další místní spolky za doprovodu cimbálové muziky. Myslivci si pro příchozí připravili zvěřinové speciality.

Cílem soutěže Vesnice roku je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji své obce a upozornit veřejnost na význam venkova. Do klání se ze Šumperska a Jesenicka kromě Rapotína přihlásily Hrabová a Bělá pod Pradědem. Úspěšné obce získají finanční prémii.

Lázně budou hostit koloběžkový závod

Jeseník – Mezinárodní závod koloběžek Kostka Cup Jeseník se v tomto městě uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. června. Časovka do vrchu odstartuje v sobotu v 10 hodin na Masarykově náměstí. Štafetový závod se uskuteční ve stejný den od 16 hodin na kolonádě. Půlmaraton startuje v neděli v 8.30 hodin u hřbitova v Bukovicích. Závody jsou otevřený i hobby jezdcům. Registrovat se je možné na webu www.kostka-racing.cz.

Obyvatelé dvou ulic se dočkají kanalizace

Zlaté Hory – Kanalizace se dočkají obyvatelé ulic Mlýnská a Příkrá ve Zlatých Horách. Do soutěže na její vybudování se přihlásilo devět firem. Kanalizaci do země položí bruntálská firma Kareta. Město jí za to zaplatí 1,2 milionu korun. Dílo musí stavbaři dokončit do poloviny července.

Mikulovice získaly miliony na čistírnu

Mikulovice – Tři miliony korun získaly od Olomouckého kraje Mikulovice. Peníze poslouží na první etapu modernizace místní čistírny odpadních vod. Cílem je snížit množství vypouštěných škodlivin do řeky Bělé, která slouží jako vodní zdroj pro nedaleko polské Glucholazy. Obec letos plánuje na tento účel proinvestovat dvanáct milionů korun, v příštím roce dalších pět.

V Hradci-Nové Vsi opraví silnici

Hradec-Nová Ves – Čtyř set metrů opravené komunikace se v letošním roce dočkají obyvatelé Hradce-Nové Vsi na Jesenicku. Rekonstrukci provádí za 1,3 milionu korun firma JHF Heřmanovice. Práce má dokončit do závěru června. Samospráva na opravu cesty získala třísettisícový příspěvek od Olomouckého kraje.

Zastupitelé odmítli záměr likvidace odpadů

Jindřichov – Zastupitelé Jindřichova se vyslovili proti záměru termální depolymerizace uhlíkatých látek. Uvažoval o něm investor v areálu místní papírny. Zastupitelé jednomyslně podpořili zákaz tohoto záměru na celém území obce v budoucnu též zákaz skladování nebezpečného odpadu a uskutečnění podobných záměrů, které by ohrožovaly zdraví lidí a životní prostředí.

Záměr tepelného rozkladu organického odpadu vzbudil před nedávnem v Jindřichově vzrušené diskuse. Odpůrci upozorňovali na zdravotní a ekologická rizika takových projektů. Pod petici odmítající záměr se podepsalo 540 lidí z Jindřichova i dalších obcí a měst.

Kraj podpořil turismus v Jeseníkách milionem korun

Jeseníky – Celkem milion korun získalo od Olomouckého kraje Sdružení cestovního ruchu Jeseníky. Osm set tisíc korun sdružení použije na zimní údržbu téměř čtyř set kilometrů běžkařských tratí. Zbývajících dvě stě tisíc korun půjde na propagaci regionální gastronomie v rámci akce Ochutnejte Jeseníky.

Ve Vidnavě vzniká nová ulice

Vidnava – Nová ulice s názvem Luční přibude zanedlouho ve Vidnavě. Nacházet se bude na okraji města v místech, kde již radnice zasíťovala pozemky pro výstavbu rodinných domů. Chce tak podpořit novou výstavbu a omezit vystěhovávání obyvatel z regionu. Zakázku získala s cenou 857 tisíc korun bruntálská firma Kareta. Hotovou komunikaci má předat letos v září.

V Kobylé chtějí opravit osvětlení

Kobylá nad Vidnavkou – Rekonstrukci a rozšíření již téměř nefunkčního veřejného osvětlení připravují v Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku. Stávající svítidla obec plánuje vyměnit za nová, které budou splňovat požadované ekonomické i ekologické parametry. Na akci s plánovaným rozpočtem 540 tisíc korun přispěl 216 tisíci Olomoucký kraj.