Teď bijí na poplach a snaží se upozornit na stav Březné úřady. Podle jejich názoru za něj může barvírna látek firmy Intercolor v Bílé Vodě, která do Březné vypouští odpadní vody z čističky.

„Stává se to zejména v pátek a v noci na sobotu. V řece teče různě zbarvená voda a je cítit odér po nějaké chemické látce. V zimě bývá led barevný. Kameny jsou potaženy slizem, téměř denně je řeka zpěněná. Před třemi lety v létě byly pod splavem nánosy pěny až metr vysoké. Zasahovali tehdy hasiči,“ řekl Karel Crhonek.

Upozornil také, že výrazně ubylo ledňáčků a skorců, kteří loví ve vodě, zmizel i chrostík, hmyz, kterému se lidově říká živé dřevo, a ve vodě dramaticky ubylo ryb.

„Za minulého režimu občas docházelo k úhynu ryb, tekla barevná voda, ale řeka se nakonec vždy zregenerovala. V současné době umírá. Možná se množství vypouštěných látek vejde do nějakých pochybných limitů, ale řeku likviduje,“ říká Alena Crhonková.

Situace se podle Crhonkových výrazně zhoršuje za posledních deset let i tím, že v řece je méně vody než například před třiceti lety.

Před třemi týdny tekla opět zpěněná voda opalizující barvy, a tak se Crhonkovi obrátili na odbor životního prostředí zábřežské radnice. Ten kontaktoval inspekci životního prostředí a příslušný odbor na radnici v Králíkách, protože problém zřejmě vzniká na území její působnosti - v Bílé Vodě, místní části obce Červená Voda.

„Náš vodoprávní úřad nařídil okamžité odebrání vzorků vypouštěné odpadní vody. Výsledky rozborů bychom měli mít v průběhu tohoto týdne,“ uvedla mluvčí radnice v Králíkách Jitka Prausová. Králická radnice o případu informovala také krajský úřad.

Čistírna odpadních vod je v areálu firmy Intercolor, ale končí v ní i veškeré splaškové odpadní vody z obecní kanalizace.

Krajský úřad Pardubického kraje vydal 24. října nové povolení k vypouštění odpadních vod z této čističky. Rozšířil v něm limitované ukazatele znečištění s ohledem na to, že sedmdesát procent tvoří vody průmyslové z Intercoloru.

Než od čističky v Bílé Vodě voda doteče k Drozdovské Pile, za níž se vlévá do Moravské Sázavy, urazí vzdálenost kolem čtrnácti kilometrů.

„Za tak dlouhou cestu už se řeka samovolně vyčistí. Pokud jsou v ní nějaké škodlivé látky, tak nemohou být od nás. To je absurdní. Na čističku máme nové povolení, za limity řádně platíme poplatky státu, za rok se provádí čtyřiadvacet odběrů. Vše je podle zákona,“ řekl ředitel Intercoloru Pavel Růčka.

Provoz firmy pravidelně kontroluje Česká inspekce životního prostředí v Hradci Králové.

„Inspektorka informovala náš krajský úřad, že při kontrolách nebylo zjištěno žádné závažné pochybení ani překročení limitovaných hodnot znečištění. Ovšem tyto kontroly nemusejí postihnout nárazové zhoršení kvality,“ uvedla Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana Pardubického kraje. Dodala, že také krajský úřad čeká na analýzu nejnověji nařízeného odběru vzorků.