Dobrou zprávou je, že se žádná firma v regionu nechystá v nejbližší době masivně propouštět.

V šumperském okrese míra nezaměstnanosti dosáhla 11,6 procenta. O práci se zde ucházelo sedm a půl tisíce lidí. Horší je situace v okrese Jeseník. Zde se míra nezaměstnanosti vyšplhala na 14,1 procenta. To je o jeden a půl procentního bodu více než v říjnu. Horší situace je aktuálně jen v okresech Bruntál, Most a Chomutov.

„Okres Jeseník vykázal v rámci Olomouckého kraje nejvyšší zvýšení míry nezaměstnanosti," poznamenal Jaroslav Mikšaník z krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci.

V samotném Jeseníku a blízkém okolí je však paradoxně nejméně lidí bez práce z obou okresů – míra nezaměstnanosti zde nedosahuje ani jedenácti procent. Naopak nejhorší situace je na Hanušovicku a Staroměstsku.  Zde je bez práce každý pátý člověk.

„Moje známá bydlí ve Starém Městě. Před rokem přišla o práci a od té doby nemůže nic sehnat. Je to tragédie. Zaměstnání jí nabídli až v Šumperku. Vstávat by musela ve čtyři ráno a hodinu dojíždět. To je pro ni nemyslitelné, má malé děti," řekla Hana Málková ze Šumperka.

Jednu příznivou zprávu přesto úřad práce lidem vzkázal. Během listopadu mu žádný zaměstnavatel na Šumpersku ani Jesenicku nenahlásil hromadné propouštění.

Míra nezaměstnanosti podle regionů

Mohelnicko       11,1 %
Zábřežsko         11,8%
Šumpersko        11,2 %
Hanušovicko      19,2%
Jesenicko          10,6%
Zlatohorsko       12,6%
Javornicko        18,1%

Zdroj: Úřad práce