Nejtepleji bylo v Javorníku, kde rtuť teploměru vystoupala na 26 stupňů Celsia a byl pokořen dosavadní teplotní rekord s datem 14.října.

„V pěti nejteplejších místech v České republice byly tři z Olomouckého kraje, konkrétně stanice z Jesenicka,“ informoval Václav Smolka z ostravského regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejtepleji bylo v Javorníku, 26 stupňů Celsia, následovala Vidnava s 25, 3 stupni a ve Zlatých Horách dnes meteorologové naměřili rovných 25 stupňů.

Podle Václava Smolky jsou v těchto dnech velmi příjemné teploty díky tomu, že kolem tlakové výše nad jihovýchodní Evropou k nám proudí velmi teplý vzduch od jihu až jihozápadu.

V Javorníku, kde se teploty měří déle než 30 let, bylo dnešních 26 stupňů rekordních pro datum 14. října.

„V Javorníku se měří teploty 42 let a předchozí maximum z roku 1990 pro dnešní den činilo 25,2 stupně Celsia,“ uvedl pro Deník Václav Smolka.

Ve středu studená fronta

V Olomouckém kraji bude v úterý ještě o stupeň tepleji než v pondělí. Přes den bude jasno až polojasno, ráno se však ojediněle mohou objevit mlhy, na což by měli pamatovat hlavně motoristé.

„Nejvyšší teploty přes den vystoupají na 21 až 24 stupně, na horách na 15 až 19,“ uvedl ostravský meteorolog Eduard Jarcovják.

Ve středu by měla přecházet přes Českou republiku od západu studená fronta a maxima se v Olomouckém kraji vyšplhají na 14 až 18 stupňů, odpoledne může zapršet.

Ve čtvrtek se však nad území republiky rozšíří hřeben vyššího tlaku a do Česka bude opět proudit teplejší vzduch od jihozápadu. Teploty by se v závěru týdne mohly pohybovat těsně pod dvacítkou.