„Zdravotní stav jedenácti pacientů je středně těžký až těžký, většinou se jedná o osoby ve vysokém věku,“ sdělila ve čtvrtek odpoledne Deníku mluvčí nemocnice Lucie Drahošová.

Z litovelského domova pro seniory je aktuálně v péči prostějovské nemocnice pět klientů. „Dva jsou v jiných zdravotnicích zařízeních. Jedna seniorka bohužel zemřela,“ uvedl ředitel Domova pro seniory Červenka Josef Piska.

Třiadevadesátiletá žena měla jiná onemocnění a koronavir její zdravotní stav zhoršil.

Jedna seniorka s koronavirem leží na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Olomouc.

Tato klientka byla z prostějovského infekčního oddělení převezena minulý pátek. Byla v nejtěžším stavu a musela být intubovaná.

„Stav pacientky je setrvalý,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Aktuálně 108 pozitivních v kraji

V litovelské pobočce Domova pro seniory Červenka ve čtvrtek dopoledne proběhlo testování nakažených klientů a zaměstnanců. Celkem zde byl covid potvrzen u 19 klientů a 7 pracovníků.

„Dnes se podařilo otestovat všechny zaměstnance a část klientů. Druhá část klientů bude otestována v úterý,“ popisoval Piska.

V litovelském domově byla přijata protiepidemická opatření, aby se nákaza dále nešířila. Klienti s potvrzenou nákazou jsou odděleni na jednom patře. Vyčleněn je pro ně tým zaměstnanců. Používají ochranné obleky a další pomůcky. Opatření jsou přijata ve stravování i prádelně.

Jak se nákaza do domova v Litovli dostala, odmítl ředitel spekulovat. Klienty mohl nakazit zaměstnanec. Někteří senioři však byli po rozvolnění vládních opatření i mimo zařízení u příbuzných.

V pobočce v Litovli i zařízení v Července, kde tato nákaza prokázána nebyla, byly do odvolání zakázány návštěvy klientů.

V Olomouckém kraji evidovali hygienici od počátku epidemie do čtvrtečního večera 830 potvrzených případů nemoci Covid-19 – za posledních 24 hodin přibyli 3 nakažení.

Od počátku června byla infekce prokázána 103 osobám, nejčastěji z Olomoucka. Naopak 703 nakažených se v regionu doposud uzdravilo. Celkem 19 lidí v souvislosti s onemocněním Covid-19 zemřelo. Aktuálně je v kraji 108 pozitivních případů.