V mistrových reprodukcích se tak vydají na široké pláně savan, do hlubokých pralesů a džungle, vystoupají na vysoké hory, poplují po nebezpečných řekách nebo nahlédnou do romantických i pošetilých lidských osudů.

„Je to vzácná příležitost přiblížit návštěvníkům někoho člověka, který mnohé z nás provází už od dětství. Zdeněk Burian byl obrovsky obdarován od Boha. Jeho ilustrace vyjadřují naprosto přesně podstatu věcí," řekl sběratel Josef Ptáček, který zapůjčil velkou část z vystavovaných kreseb i knih.

Zejména děti jsou nadšené hlavně z prehistorických zvířat. Ta fascinují už několik generací. „Chtěl jsem touto výstavou předat mladé generaci to, co tehdy před lety oslovilo mě samotného a potom i mnohé další," přiblížil Josef Ptáček.

Zdeněk Burian ilustroval desítky knižních titulů, které jsou pro mnohé neodmyslitelně spjaty s dětstvím. Snad každý kluk četl některé z dobrodružných příběhů, jako jsou Lovci mamutů, Minehava, Černý mustang, Supové Mexika, Indiánské příběhy, Poklad Inků nebo Vinnetou.

Na návštěvníky výstavy nazvané Zdeněk Burian – malíř ztraceného času čeká i jedno překvapení. V Rytířském sále si mohou prohlédnout originál obrazu, který byl použit na přebal knihy Zavátý život z roku 1941. Do Šumperku jej zapůjčil Památník národního písemnictví v Praze.

Na výstavě ani tentokrát nechybějí předměty ze sbírek šumperského muzea. Díky nim se mnozí dříve narození vrátí do školních let. K vidění je zde totiž několik velkoformátových reprodukovaných fotografií z padesátých let minulého století.

„Jsou to barevné nástěnné obrazy, které se používaly jako školní pomůcka. Představují pohledy do pravěké krajiny s vymřelými ještěry," přiblížila spoluautorka výstavy Dagmar Tempírová-Kotrlá.

Pro zájemce všech věkových kategorií jsou připravené komentované prohlídky a zvídaví návštěvníci si mohou také zasoutěžit formou pracovního listu. Putovní výstava bude v Šumperku k vidění až do 14. února příštího roku.