Kardiotokografické sledování je součástí monitoringu plodu, a to jak ke konci těhotenství, tak během samotného porodu. „Díky nově pořízenu monitorovacímu centrálnímu systému máme prakticky kdykoliv a z každého místa on-line přístup na jakýkoliv kardiotokografický záznam, který se natáčí v naší porodnici. A tím máme v podstatě dokonalý přehled o průběhu porodu a o stavu miminka,“ vysvětlil primář gynekologicko-porodnického oddělení Karel Huml.

Monitorování ozev plodu je u porodu velmi důležité. Změny hladiny kyslíku v krvi mají vliv na sílu proudění v krevním oběhu plodu, které se projeví změnou frekvence plodových ozev na monitoru.

„Díky průběžnému sledování těchto důležitých dat může personál předcházet mnoha komplikacím jak před porodem, tak v jeho průběhu,“ dodal primář Huml.

Rodičky se mohou se sondami sprchovat

Už v loňském roce vybavila Nemocnice Šumperk své porodní boxy novými kardiotokografickými monitory s telemetrickou sondou.

„Nastávající maminky se tak mohou volně pohybovat, lehnout si do úlevové polohy, a to i během pravidelného a nezbytného monitorování plodu. Maminky se mohou jít i sprchovat, protože sondy jsou voděodolné,“ vysvětlila vedoucí porodní asistentka šumperské nemocnice . Anna Holinková.

Kardiotokografický monitor plodu se dříve natáčel tak, že byly budoucí maminky napojeny na CTG přístroj a mohly se pohybovat jen tak daleko, kam dosáhly kabely od jednotlivých sond.

„To bylo značně nepohodlné nejen pro budoucí rodičky, ale i pro personál porodního sálu. To se v loňském roce díky novým bezdrátovým telemetrickým sondám, úplně změnilo,“ dodala vedoucí porodní asistentka.

Nové monitory a centrální monitorovací systém přišly dohromady na více než tři miliony korun. Jejich pořízení bylo financováno díky unijnímu projektu REACT-EU.

Gauč ocení i tatínci

V šumperské porodnici nejde o jedinou novinku. Před dvěma týdny například začaly maminky využívat také nový porodnický gauč, který umožňuje ženám rodit pohodlně v jakékoliv poloze a maximálně tak podporuje přirozené porody. Mimo jiné umožňuje do porodního děje mnohem víc zapojit také otce.

Porodnický gauč je v Česku novinkou, jako první ho začala loni na podzim využívat Fakultní nemocnice Ostrava. Porodnice v Šumperku je jediná v Olomouckém kraji, která maminkám možnost rodit na gauči aktuálně nabízí.