Lavičku loni navrhla tehdejší studentka šumperské průmyslovky Veronika Vaňková, vyrobili ji žáci nedaleké školy řemesel. Návrh lavičky vznikl v rámci příprav výstavy věnované Janu Zajícovi. Stojí za ní žáci výtvarných oborů průmyslové školy a konala se loni na jaře v Senátu.

„Dostali jsme zadání od školy, že můžeme vytvořit cokoli, co bude symbolem Jana Zajíce. Napadla mě lavička jako architektonický prvek. Dřevo symbolizuje život a opálená část způsob smrti Jana Zajíce,“ řekla autorka návrhu, která dnes studuje na Ostravské univerzitě.

Vojtěch Šeliga, budoucí mluvčí prezidenta republiky.
Rodák ze Šumperku a spoluhráč Jaromíra Švejdíka bude mluvčím prezidenta

Slavnostnímu odhalení lavičky před průmyslovou školou byl přítomen Jan Nykl. Spolužák Jana Zajíce, který jej v osudný den doprovázel do Prahy.

„V Šumperku jsem od dob svých studií podruhé. Jsem tu od včerejška, byl jsem na akci v knihovně, moc se mi to líbilo a dnes samozřejmě taky. Jsem moc dojatý. Šumperk jsem opustil neslavně, krásně mě tu přivítali,“ podělil se se svými pocity.

Šumperskou průmyslovku Jan Nykl nedostudoval, maturitu složil na škole stejného typu v Břeclavi.

„Ale tři roky jsem tu chodil, ve čtvrtém patře tady v rohu,“ ukázal kde míval třídu.

Lavičku kromě něj a Veroniky Vaňkové odhalili také starosta Miroslav Adámek, ředitelka Střední školy řemesel Irena Jonová a Pavla Jarmarová. Pietního aktu se účastnil i ředitel průmyslové školy Ondřej Šanovec, další volení zástupci města a celostátní politici původem ze Šumperku, zástupci kraje i emeritní starostové města. A především desítky současných žáků průmyslové školy.

Tehdejší student šumperské průmyslovky Jan Zajíc odjel 25. února 1969 se svými spolužáky do Prahy. Zde si koupil kyselinu, několik lahví benzinového čističe a pastu na parkety, jíž si na toaletě potřel celé tělo. Svým průvodcům předal dopisy na rozloučenou a rozešel se s nimi.

Divadlo Šumperk uvede v sobotu 24. února premiéru hry Osud zmizelého.
Smrt, která i po 80 letech budí rozruch. V Šumperku uvedou hru o Habermannovi

Asi v půl druhé odpoledne zašel do průjezdu domu číslo 39 na Václavském náměstí. Zde vypil kyselinu, polil se čistícím prostředkem a zapálil se. Z průjezdu se mu však nepodařilo vyběhnout, po několika krocích upadl a na místě zemřel. Svým činem chtěl vyjádřit protest proti sovětské okupaci Československa a nastupující normalizaci.

I když se o činu nesmělo za komunistického režimu mluvit, město Šumperk na Jana Zajíce nikdy nezapomnělo. Na budově průmyslové školy, kde studoval, odhalil v roce 1993 tehdejší prezident Václav Havel pamětní desku vytvořenou sochařem Olbramem Zoubkem. Každoročně se u ní konají pietní akce.

Letošní 55. výročí Zajícova činu připomenul také 22. února vzpomínkový večer v šumperské knihovně a výstava v prostorách průmyslové školy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Protest zemědělců v Šumperku

Zdroj: Petr Krňávek