V nízkoprahovém centru poblíž železničního podjezdu na Jesenické ulici mohou lidé bez domova využít hygienické zázemí, dát si teplou polévku nebo čaj, odpočinout si nebo se ohřát. K dispozici jim je také prádelna nebo sklad ošacení. Zaměstnanci centra jim poskytnou i sociální poradenství.

Kapacita zařízení je dvacet osob. Jeho správci však už nyní odhadují, že v zimních měsících bude zájem o jeho služby vyšší. Podle odhadů se v Šumperku pohybuje okolo 150 lidí bez střechy nad hlavou. Centrum se nachází v blízkosti vlakového a autobusového nádraží a několika supermarketů, kde lidé bez domova často tráví svůj čas.

„Veřejnost je často nervózní z projektů, které jsou zaměřeny na lidi bez domova. Většinou proto bývají odsouvány na okraj. Jsem rád, že tento projekt vznikl v centru města, protože bezdomovci se stejně jako ostatní lidé v centrech měst sdružují,“ řekl při slavnostním otevření národní velitel Armády spásy v České republice Michael R. Stannett.

„Naší snahou je tyto lidi motivovat, aby svou nepříznivou sociální situaci začali řešit a pokusili se znovu začlenit do společnosti. Dopomáháme jim k aktivnímu řešení vlastní situace. Pomáháme jim s vyřizováním dokladů, hledáním zaměstnání,“ přiblížil princip služby vedoucí šumperského Centra sociálních služeb Armády spásy David Jersák.

S počítačem, společenskou místností a jídelnou

Právě i pro hledání zaměstnání má klientům sloužit počítač, kterým chtějí pracovníci centra vybavit společenskou místnost. Druhá místnost slouží jako jídelna, na ni navazuje kuchyň.

„Před námi tu fungoval šatník Červeného kříže. Uvítali jsme, že centrum může v těchto prostorách sídlit, protože lidé už z dřívějška vědí, že tu mohou hledat pomoc,“ řekl Jersák.

Rekonstrukce prostor trvala necelé dva měsíce. Protože se o půl roku zdržela, centrum půl roku sídlilo v provizoriu na Vikýřovické ulici. Šesti sty tisíci korunami na opravy přispělo město Šumperk, které ze svých prostředků Armádě spásy zdarma poskytlo také velkou část vnitřního vybavení.

Denní centrum tvoří komplex služeb spolu s azylovým domem sloužícím jako ubytovna pro lidi bez domova a zejména noclehárnou, které se nacházejí v lokalitě na Lužích. Svou otvírací dobou od 9 do 16 hodin v pracovní dny centrum do značné míry na provoz noclehárny navazuje, což jeho klienti ocení především v zimních měsících.

Situace v Jeseníku

V Jeseníku nízkoprahové denní centrum pro lidi na ulici vzniklo před dvěma lety a provozuje jej společenství křesťanské pomoci Boétheia. Podobně jako v Šumperku zde funguje také azylový dům a noclehárna.

„Azylový dům máme skoro pořád plný. Celkem zde bývá okolo padesáti celoročně ubytovaných, v současnosti máme tři lůžka volná. Noclehárna je sezónní záležitost. Teď tu míváme pět klientů denně, v zimě jich bývá dvanáct až čtrnáct,“ řekl Jan Zaoral ze společenství Boétheia.