Výzvy k účasti na shromáždění si lidé z šumperského regionu vyměňují na sociální síti facebook.

„Vzhledem k událostem uplynulých několika týdnů jsme nuceni vyrazit do ulic, pokud nechceme cenzuru. Reagujeme tímto protestem na podepsání dohody ACTA. Jedná se o dohodu, která má chránit autorská práva, ale má mnoho vedlejších účinků. Ale pozor! Žádné zbraně a násilí!!!“ uvádí se ve výzvě na facebooku.

Účast na šumperské demonstraci do úterý 31. ledna dopoledne potvrdilo téměř 150 lidí, další stovka se vyjádřila, že možná přijdou. Pozváno prostřednictvím komunikační sítě bylo přes 3600 internetových uživatelů.

Šumperská radnice o žádné připravované demonstraci neví. „Akce nám ohlášena nebyla,“ sdělil mluvčí šumperské radnice Kamil Navrátil.

Výzva na facebooku zároveň obsahuje praktické rady, jak se mají účastníci na akci chovat. „Před potvrzením účasti si prosím přečtěte následující text, vyhnete se tak nedorozuměním Za účast na neohlášeném shromáždění hrozí přestupkový postih pouze svolavateli, pokud je ovšem znám. Tomu, kdo se bude během shromáždění maskovat (zakrývat si obličej či jiným způsobem ztěžovat identifikaci) hrozí pokuta za přestupek. Každopádně u sebe na demonstraci nesmíte mít zbraně. Takže chlapci a děvčata, do ulic. Stop Acta!“ uvádějí mimo jiné organizační pokyny. Účastníkům je rovněž doporučeno mít u sebe občanský průkaz, při bezdůvodných policejních kontrolách se ovšem se nabádá k verbálnímu protestu. Prý to někdy zabere a policisté to vzdají.

Mezi diskutujícími na facebooku se hovoří o tom, zda má šumperská demonstrace smysl.
„Protestovat proti acte v Šumperku má stejnej význam, jako zpívat pod pražskou magistrálou ukolébavky. Třeba vám aspoň zamává starosta,“ píše jedna z internetových uživatelek. „Taky si myslím, že to žádný extra význam mít nebude, ale doma na prdeli nic nezměním a přijdu podpořit,“ napsal další.

Obchodní dohoda o proti padělatelství ACTA může znamenat radikální zásah do fungování internetu, v praxi to to představuje konec stahování hudby, filmů, klipů a prakticky čehokoliv. Cílem této mezinárodní dohody, ke které se minulý týden připojilo 22 unijních zemí včetně České republiky, je vytvořit pravidla pro dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu.