Podobně jako v Šumperku se demonstranti sešli v dalších městech, protest se konal také v Zábřehu.

Obě demonstrace se obešly bez jediného incidentu. V Šumperku na účastníky shromáždění dohlíželo více než dvacet policistů.

„Chceme veřejnost upozornit na nebezpečí, která z dokumentu ACTA pro uživatele internetu vyplývají. Vůbec totiž není jasné, co přijetí smlouvy přinese, dá se vykládat různými způsoby,“ řekl organizátor protestu Martin Symerský.

Na schodišti radnice se nejdříve s megafonem vystřídalo několik řečníků, kteří přítomným vysvětlovali úskalí zmíněné dohody. Průvod demonstrantů se potom vydal dolů pěší zónou před obchodní dům a zase zpět. Účastnící protestu o sobě dali pořádně vědět, cestou se zahřáli skandováním hesel, která se v Šumperku snad naposledy ozývala během sametové revoluce.

„Chceme naše práva, Šumperk za svobodu, Stop ACTA,“ to byla nejčastější z nich.

Věkový průměr účastníků byl do dvaceti let, většinou se jednalo o studenty. Poměrně jasné představy o úskalích kontroverzní dohody má i Kryštof Chovanec, který do Šumperka přijel demonstrovat až z Uničova. „Přijetí dohody ACTA by znamenalo konec svobodného internetu. Tady vůbec nejde jen o stahování filmů a hudby, ale je zde obrovské nebezpečí cenzury a špiclování počítačů,“ řekl Kryštof Chovanec.

Matěj Sojka zase poukázal na to, že majitelé notebooků či jen MP3 přehrávačů by například při celní kontrole museli prokazovat, že obsah softwarů vlastní legálně. „Šacování obsahu počítačů na hranicích je zcela nepřípustné,“ domnívá se Matěj Sojka.

Zřejmě se nebude jednat o jediný protest v ulicích. „Všichni považují demonstranty proti ACTA za děcka, která vykřikují hesla cestou ze školy a jde jim jen o stahování filmů a písniček. To ale není pravda, ti, co se zde sešli, mají o dohodě dost informací, a proto se chtějí ozvat,“ vysvětlil Martin Symerský.

V Zábřehu ACTA, ale i korupce

Mnohem menší počet protestujících internetových uživatelů se sešel v sobotu odpoledne před zábřežským kulturním domem. Také tam zaznělo několik projevů, ovšem nejen o dohodě ACTA, pořadatelé si vzali na mušku také korupci.

„Korupce ve státní správě odčerpává miliardy ze státního rozpočtu. Jako zářný příklad naprostého diletantství v zadávání státních zakázek bych uvedl nákup armádních pandurů. O korupci by se mělo mluvit stejně nahlas jako o dohodě ACTA,“ řekl pořadatel zábřežské demonstrace Lukáš Nečas.

Přibližně padesátka zábřežských rebelů se po hodině v klidu rozešla, někteří pokračovali v happeningu v hospodě Rafanda.

Jak v Šumperku, tak v Zábřehu se oba řádně ohlášené protesty obešly bez incidentů, policisté situaci pouze monitorovali. „Žádné protiprávní jednání jsme nezaznamenali,“ uvedl mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.

Cílem mezinárodní dohody ACTA, ke které se připojilo 22 unijních zemí včetně Česka, je vytvořit pravidla pro posílení dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu, mimo jiné záznamů hudebních či filmových děl, léků, značkových oděvů, ale například i spotřební elektroniky. Ratifikace v jednotlivých státech se ale začíná zadrhávat, odpůrci smlouvy již upozornili na řadu velmi sporných pasáží. Česká vláda schvalování pozastavila, podle premiéra Petra Nečase je třeba materiál ještě analyzovat. Úřad pro ochranu osobních údajů varoval, že dokument je nevyvážený vůči zákonným zárukám, které garantují práva jednotlivců.