Retro nabídne výstava krajek a papírových betlémů

Zábřeh - Vernisáž výstavy krajek a papírových betlémů, která se uskuteční v úterý 12. prosince v galerii zábřežského kina Retro, naváže na loňskou velmi úspěšnou akci mohelnického Spolku ručních řemesel. „Představí nejen novou tvorbu členek spolku v paličkované krajce, ale předvánočně nás naladí také papírovými betlémy. Vernisáž výstavy doplní prodej originálních rukodělných výrobků a módní přehlídka, která vloni vzbudila u přítomných nadšený ohlas,“ uvedla vedoucí kina Věra Smrčková. Vstup na akci, která začne v 17 hodin, je volný. Výstava Spolku ručních řemesel Mohelnice v Retru potrvá až do 14. ledna. (zak)

Klasika Viva hostí komorní soubor

Šumperk - V prosincové části cyklu Klasika Viva se návštěvníci mohou těšit na vánoční koncert komorního souboru Musica Bohemica. Koncert se uskuteční v úterý 12. prosince od 19 hodin v klášterním kostele. Soubor, který kromě vlastních skladeb interpretuje také hudbu historickou, natočil i hudbu k několika filmům a divadelním hrám, spolupracuje s českým rozhlasem a televizí. Má za sebou koncertování nejen po celé Evropě ale i v zámoří. Vstupné je 200 korun, s věrnostní kartou přijde lístek na polovinu. (zak)

S moravským bandem zazpívá Ilona Csáková

Zábřeh - Žádaný předvánoční koncert populárního Moravia Big Bandu, který bývá jedním z vrcholů zábřežské koncertní sezony, se v letošním roce uskuteční v úterý 12. prosince.
Hostem zábřežského orchestru letos bude přední česká zpěvačka s nezaměnitelným hlasem, interpretka hitů Proč mě nikdo nemá rád, Tornero nebo Amsterdam a v současnosti především žádaná muzikálová herečka Ilona Csáková. Ta bude spolu se zpěváky „velkého bandu" rozbalovat jeden hudební dárek za druhým, tradičně to budou písničky z tvorby předních autorů jazzové, swingové i populární hudby.
„Nabídka vánočního koncertu Moravia Big Bandu se opět setkala s mimořádným ohlasem, v současné době je k dispozici několik málo posledních vstupenek,“ sdělil Zdeněk David, jednatel Zábřežské kulturní. (zak)

Chata na Králickém Sněžníku na historické fotografii.
Z Králického Sněžníku zmizí ruiny chaty. Zřejmě vrtulníkem

Doris pozvala psychopatologa

Šumperk – Psychologie, umění a výchova – to jsou témata, kolem kterých se budou pravděpodobně nejvíce točit otázky lidí, kteří se chystají na další díl cyklu Via lucis. Ten připravuje šumperské volnočasové centrum Doris na úterý 12. prosince. Hostem pořadu s názvem Moc, bezmoc a nemoc současné výchovy bude psychopatolog, spisovatel a výtvarník Andrej Drbohlav. Beseda se uskuteční v sále vily Doris od 18.30 hodin, vstupné je 50 korun. Andrej Drbohlav se dlouhodobě věnuje analýze profilu sériového vraha a dalším extrémním formám behaviorální patologie a psychopatologie. „Vystudoval behaviorální patologii na univerzitě v Hradci Králové, kde pak pět let tentýž obor učil. Svůj výzkum zaměřuje na vývoj patologie chování a osobnosti u dětí a dospělých. Věnuje nejhorším formám deformace osobnosti a chování, jaké v prostředí lidské společnosti mohou vzniknout,“ představili svého hosta pořadatelé.
Druhou profesí je Andrej Drbohlav výtvarník a designér, používá autorský pseudonym Andy Reiben. Založil virtuální uměleckou galerii Buyfeel, která zastupuje tuzemské i zahraniční výtvarníky. (zak)

Herci vystoupí na Hlavní třídě

Šumperk – Vánoční pásmo si připravili pro zpříjemnění adventního času členové souboru Divadla Šumperk v úterý 12. prosince. Vystoupení, které proběhne na Hlavní třídě u divadle se uskuteční od 16 do 18 hodin. (zak)

Hradišťan přiveze sváteční atmosféru

Šumperk - Pravou sváteční atmosféru bude v Šumperku servírovat populární seskupení Hradišťan. To do domu kultury společně s uměleckým vedoucím a významným houslistou Jiřím Pavlicou dorazí ve středu 13. prosince.

Už spoustu let soubor sklízí nadšené ohlasy diváků na koncertech. Inspiraci pro své skladby čerpá zejména z moravského folklóru, oslovuje však posluchače i svým přesahem do duchovních chorálů, renesančních balad či ryze autorské hudby.

„Návštěvníci šumperského koncertu si budou moci poslechnout jak písně z aktuální desky, tak i hity Modlitba za vodu nebo Krátký popis léta. Celý koncert se pak ponese ve vánočním duchu,“ uvedla produkční domu kultury Michaela Horáková.

Od roku 1978 je uměleckým vedoucím Hradišťanu houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica, pod jehož vedením se dramaturgie začala postupně transformovat do širších historických souvislostí. Vzrůstaly také interpretační nároky na členy souboru. Postupně se začala významně prosazovat autorská tvorba Jiřího Pavlici, která zcela převládá v posledních projektech.

Dnes je Hradišťan profesionálním tělesem, které programově pracuje zejména s odkazem na lidové tradice. Překračuje hranice hudebních žánrů a spolupracuje s osobnostmi různých kultur celého světa. Je častým hostem, domácích i zahraničních festivalů tradiční, alternativní, ale i vážné hudby.

Vánoční koncert Hradišťanu s charismatickým Jiřím Pavlicou se koná ve středu 13. prosince od půl osmé večer ve velkém sále domu kultury. Vstupné na sezení je za 290, 330 a 370 korun. (zak)

Muzeum vystaví unikátní loutky

Šumperk - Návštěvníci Muzejíčka, které je součástí Vlastivědného muzea v Šumperku, se mohou těšit na ojedinělou výstavu. Ve čtvrtek 14. prosince se zde otevře výstava věnovaná vietnamskému vodnímu loutkovému divadlu. Návštěvníci se dozvědí zajímavosti z jeho historie, vývoje až do současnosti. K vidění bude kromě autentických vodních loutek také zmenšený model vodního divadla, ve kterém si mohou vyzkoušet manipulaci s loutkami. Výstava bude doplněna loutkami a loutkovými divadly ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku a tematickými interaktivními prvky. Výstava bude otevřená do 18. března. (zak)

Zabíjačkové hody v Loučné nad Desnou.
Na zabíjačkové hody padli tři čuníci

Na vánočním dnu si připomenou zvyky

Šumperk – Tradiční Vánoční den má na programu Vlastivědné muzeum v Šumperku ve čtvrtek 14. prosince
od 9 hodin do 16 hodin. „Přijďte se vánočně naladit, připomenout si vánoční zvyky a vyrobit si pár drobností na stromeček i pod něj,“ zve mluvčí muzea Eva Šebestíková. Pro malé i velké návštěvníky bude připraveno pečení a zdobení perníčků, výroba vánočních ozdob, přáníček a další aktivity. Vstupné je 40 korun. (zak)

Hradčanský orchestr přiveze vánoční atmosféru

Šumperk – Skladby Bacha, Mozarta, Dvořáka či Smetany v originálních aranžmá, ale i hudba let 30. až 40. z časů Oldřicha Nového či nestárnoucí lidové písně – takový bude program předvánočního koncertu, který se koná v pátek 15. prosince v 19 hodin v klášterním kostele v Šumperku. Hrát bude rapotínský rodák Josef Kocůrek a jeho Pražský hradčanský orchestr. Předprodej vstupenek je v šumperském infocentru a na Obecním úřadě v Rapotíně. Na koncert bude vypraven autobus, který odjíždí v 18.15 od rapotínských skláren. (zak)

Zábřežský advent přinese taneční show

Zábřeh - Tradiční předvánoční vystoupení tanečních skupin Dance Club a Dance Club Juniors, taneční show s názvem Adventní taneční střípky, letos zábřežský kulturní dům připravil na pátek 15. prosince.

Více než pět desítek tanečníků, které se postupně vystřídají na pódiu, doplní originální skupina M.A.Miny, tedy maminky tancující s dětmi v šátku. „Pro nás je letošek důležitý, protože slavíme 18 let od svého založení a Adventní taneční střípky budou vlastně oslavou naší dospělosti,“ uvedla vedoucí tanečních skupin Marie Novotná.

Ta spolu se svými svěřenci připravila večer, v němž nebudou chybět tančící čertíci, andělé, vánoční melodie, ale také country v tradiční i netradiční podobě.

Po vystoupeních jsou všichni návštěvníci akce zváni na setkání v předsálí kulturního domu spojené s vůní punče, vánočního cukroví a zpíváním koled u vánočního stromečku. Vstupné na akci se začátkem v 17 hodin obnáší symbolickou padesátikorunu, předškoláci za vstup neplatí. (zak)

Literární podvečer s Miroslavem Mackem

Zábřeh – Galerie Tunklův dvorec v Zábřehu zve v pátek 15. prosince od 17.30 hodin na literární podvečer s Miroslavem Mackem. Host besedy bude hovořit o své literární a překladatelské tvorbě. Prozradí i něco ze zákulisí vzniku jeho nové knihy Saturnin se vrací. Nedílnou součástí podvečera budou i ukázky z jeho tvorby. (zak)

Zrekonstruované nádraží v Jeseníku
Do Jeseníku teď vlak bude jezdit rychleji. Auto ale stále nepředhoní

Premiéra přinese Sex na vlnách

Šumperk – Premiéra v Divadle Šumperk Sex na vlnách je ověnčena hned dvěma prvenstvími. Inscenace bude uvedena v České republice poprvé, a to 16. prosince v Šumperku, premiéru bude mít v naší zemi i autor hry, kanadský herec a dramatik Norm Foster.

Doposud napsal přes padesát divadelních her, dokonce má i svůj Foster Festival. Sám autor tvrdí, že jeho úspěchu tkví v obyčejnosti svých her. V tom, že nepřichází s žádným patetickým poselstvím, ale píše o všedních problémech běžných lidí.

„Inscenace Sex na vlnách, která patří v řadě Fosterových her k těm nejhranějším, vznikla v roce 2006. Můžete se spolehnout, že se skvěle pobavíte,“ pozval na premiéru ředitel Divadla Šumperk Matěj Kašík.
V Hlavních rolích se představí: Marek Šenkyřík, Olga Kaštická, Jan Kroneisl, Karolína Hýsková, Kryštof Grygar a Lucie Šmejkalová.

Třetí premiéra letošní sezony, komedie Sex na vlnách, začíná v 19 hodin, po představení bude pro návštěvníky připraveno posezení s hudbou. Představení je prioritně určeno pro předplatitelskou skupinu P, volná místa lze dokoupit za 240 až 260 korun.

Pokud máte zájem získat zdarma vstupenky, zatelefonujte si o ně ve středu 13. prosince. Soutěžní otázku najdete v týdeníku Moravský sever, který je součástí úterního Šumperského a jesenického deníku, od středy se dá týdeník koupit i samostatně s vloženým televizním magazínem. 

V Retru vystoupí youtubeři

Zábřeh - Partička talentovaných a kreativních youtuberů se představí v sobotu 16. prosince od 16 hodin v zábřežském kině v pořadu nazvaném YouShow. Youtubeři, nahrávající videa na internetovém serveru YouTube, sice nejsou klasickými celospolečenskými celebritami, ale na svou cílovou skupinu mívají větší vliv než celebrity z tradičních médií a jsou často také mnohem populárnější. Návštěvníky kina Retro čeká show, v níž budou účinkovat: Denis Kubík alias DenisTV, Patrik Jareš alias Pjay a Naty Hrychová. Součástí pořadu bude i autogramiáda, vstupné v předprodeji činí 150 korun. (sos)

Motýli servírují vánoční repertoár

Šumperk - Vánoční komponovaný pořad Šumperského dětského sboru je na programu Domu kultury v Šumperku v sobotu 16. prosince od 16 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení všech oddělení, představí se Růžové a Barevné děti, Plameňáci a Motýli. „Pestrý program letos bude bohatě doprovázen instrumentalisty z řad dětí i profesionálních muzikantů,“ doplnila sbormistryně Helena Stojaníková. Vstupenky v hodnotě od 50 do 70 korun zakoupíte v Informačním centru Šumperk.
Ve své vánoční jízdě v Šumperku budou Motýli pokračovat o dva dny později. V pondělí 18. prosince od 17 hodin zazpívají koledy u vánočního stromu na náměstí Míru u radnice. „Jako každý rok i letos budeme zpívat a koledovat pro děti z Dětského centra Ostrůvek v Šumperku,“ doplnila Helena Stojaníková. (zak)

Vyrobí si vánoční dárek

Šumperk – Nejet pro ty, kteří na poslední chvíli tvoří vánoční dárky je určena výtvarná dílna v centru Komín v Šumperku. V sobotu od 10 do 18 hodin si zde zájemci za pomoci lektorů budou moci vlastnoručně zhotovit a zabalit originální dárek pro své blízké. Vstupné a příspěvek na materiál činí 120 korun. (zak)

Rybova mše zazní dvakrát

Mikulovice, Jeseník – Hned dvakrát za sebou potěší sbory a muzikanti z Jesenicka ty, kteří si každoročně nenechají ujít Rybovu mši vánoční Hej Mistře. Skladba složená z krásných melodií zazní nejprve v sobotu 16. prosince v 17 hodin v kostele sv. Mikuláše v Mikulovicích a o den později ve stejný čas v evangelickém kostele v Jeseníku.
Hrají a zpívají: Smyčcový orchestr Jeseník, sbory a muzikanti Jesenicka, sólových partů se ujmou: Kateřina Zápecová (soprán), Veronika Pazderová (alt), Miroslav Luňák (tenor) a Jiří Svoboda (bas). Diriguje František Mech. (zak)

Lyžování v Branné. Ilustrační foto
Areály v Jeseníkách vylepšily svahy i zázemí. Jaké jsou letošní ceny?

V Zábřehu přivolají Vánoce zvoněním

Zábřeh - Také letos přivolají v Zábřehu vánoční svátky společným zvoněním na zvonky, zvonečky a rolničky. Stane se tak v rámci tradičního vánočního jarmarku o třetí adventní neděli 17. prosince. „Nejen děti, ale i dospělé zveme před pódium vedle vánočního stromu na Masarykově náměstí, kde v 16 hodin společně symbolicky zahájíme období letošních vánočních svátků,“ zvou pořadatelé ze Zábřežské kulturní a EKO servisu.

Zatímco Masarykovo náměstí obsadí trhovci s nabídkou rozmanitého vánočního sortimentu již od brzkých ranních hodin, kulturní program na pódiu zahájí dvě hodiny po poledni. Vystoupí v něm žesťový kvintet členů dechového orchestru, zábřežští Trubači, domácí folková legenda Madalen a kapela Atom, která rovněž zahraje vánoční koledy, ovšem v netradičním rockovém balení. Příchozí děti i dospělí si budou moci přivolat štěstí zazvoněním na zvon pocházející z muzea ve věži kostela sv. Bartoloměje nebo si odnést Betlémské světlo, které poskytnou místní skauti.

Hlavně pro děti bude v Galerii Tunklův dvorec na náměstí připravena tvůrčí dílna nabízející výrobu vánočních ozdob či zdobením perníčků a svíček. Rovněž dospělé jistě potěší promítání animovaných příběhů legendárního Krtečka, které budou pořadatelé nabízet v galerii během celého odpoledne až do 18 hodin. (zak)

Avonotaj zazpívá pro Armádu spásy

Šumperk – Šumperské seskupení Avonotaj, které se věnuje interpretaci židovské hudby, bude koncertovat v neděli 17. prosince od 16 hodin v Evangelickém kostele v Šumperku
Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován na dobročinné účely pro Armádu spásy. (zak)

Jarmark bude na zlatou neděli

Jeseník – Masarykovo náměstí v Jeseníku ožije na Zlatou neděli, které připadne na neděle 17. prosince, jarmarkem. Trhovci otevřou své stánku od 9 hodin. Návštěvníci si zde budou moci nejen nakoupit, ale i pobavit. Připraven bude vánoční program, sváteční polévka či punč, chybět nebudou ani koledy. Vystoupí šumperská kapela Fleksible. (zak)

Zlaté Hory pořádají jarmark

Zlaté Hory – Na náměstí Svobody, v kině, před hasičárnou i v muzeu – tam všude si lidé budou moci zakoupit vánoční zboží. Jarmark se ve Zlatých Horách uskuteční v neděli 17. prosince od 10 hodin. Trhovci budou nabízet například vánoční stromky, keramiku, perníky, dřevěné hračky vánoční ozdoby či výrobky z lamí vlny. Své výrobky s vánoční tematikou nabídne i místní klub žen. Bohaté občerstvení je zajištěno. (zak)

Dětské sbory přivítají Vánoce

Zábřeh - Již pošestnácté přivítají děti ze zábřežských mateřských a základních škol vánoční období dobročinným koncertem. I tentokrát prostřednictvím výtěžku z dobrovolného vstupného podpoří spolu s organizátory ze Zábřežské kulturní činnost Nadace pro transplantace kostní dřeně, jejímž cílem je napomáhat aktivitám směřujícím ke zlepšení osudu nemocných s nejtěžšími chorobami krve a zhoubnými nádory. Pásma vánočních koled zazpívají v pondělí 18. prosince děti z mateřských škol Pohádka, Strejcova a Zahradní a sbory ze základních škol Boženy Němcové, Severovýchod a Školská. Koncert pod tradičním názvem Adventní zpívání začíná v 16 hodin v sále kulturního domu. (zak)

Miroslav Táborský přiveze Blázinec

Jeseník - Napínavou groteskou o světě, ve kterém se vlády zmocní blázni z jednoho psychiatrického ústavu, přiveze do Jeseníku skvělý herec Miroslav Táborský. Inscenaci Blázinec odehraje v úterý 19. prosince v 19 hodin v Divadle Petra Bezruče. Hra je součástí divadelního předplatného, volné vstupenky lze koupit na 290 korun. (zak)

Básnické dílo doprovodí Fleksible

Šumperk - Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka zazní v úterý 19. prosince v klášterním kostele v Šumperku. Hostem pořadu bude šumperská kapela Fleksible.
„Pod značkou Eagle Performance uvádíme komponovaný pořad, který je sestaven ze scénické úpravy básnického díla Rainera Marii Rilka s Petrem Králem a Josefem Mackem, z akustického koncertu skupiny Fleksible, ze zpěvu Aleny Mátychové a s úvodníkem Pavla Mareše o tvorbě básníka Rilka. Večerem bude provázet šumperský herec Kryštof Grygar. Akce začíná v 19 hodin. (zak)

Poezie a hudba zazní v šumperské knihovně

Šumperk - Adventní hudební zastavení nad knihou o podivuhodnostech útěku do Egypta přes Království české bude hostit šumperská knihovna v úterý 19. prosince. Pořad, který začíná v 18.30 hodin, uvedou dětský lékař Vít Rozehnal a pedagog Pavel Mareš, zpěvy doprovodí smíšený sbor Oculos meos a texty přednesou žáci VOŠ a SPŠ Šumperk. (zak)

Snímky z domovní prohlídky
Policisté na Mohelnicku odhalili pěstírnu konopí