„Každá země má své specifické vánoční tradice a zvyky, a proto bylo těžké vybírat. Pokud to šlo, vycházeli jsme z vyprávění konkrétních osob žijících v daných zemích, případně z jejich vzpomínek na Vánoce v rodné vlasti," řekla autorka výstavy Pavlína Janíčková.

Návštěvníci se tak například dozvědí, že v Itálii se Vánoce liší v severních a jižních oblastech země a 24. prosinec je zde běžným pracovním dnem. Teprve večer se sejdou přátelé a blízcí na posezení a večeři, po níž jdou na půlnoční mši.

Oficiální začátek Vánoc je až 25. prosince po papežském požehnání Urbi et Orbi. Na severu Itálie se dárky, které nosí Babbo Natale, rozbalují 25. prosince před obědem, zatímco na jihu už na Štědrý den po večeři.

„Hodně podobné zvyky nás pojí s okolními zeměmi, jako je Rakousko, Německo, Polsko či Maďarsko, což je dáno dlouholetým společným vývojem pod vládou Habsburků. V Řecku slaví pravoslavné Vánoce a pro Francouze jsou svátky příležitostí pro kulinářské zážitky," doplnila Pavlína Janíčková.

První vánoční stromeček byl v Rize

Málokdo také ví, že první vánoční stromeček se objevil v lotyšské Rize, a to už v roce 1510. Mládenci z Cechu svobodných německých kupců tehdy pod vlivem bujaré oslavy ozdobili stromeček květinami, nakonec ho zapálili a nechali shořet. Na místě, kde stál první vánoční strom, je dnes do dlažby náměstí vsazena pamětní deska.

Severní Evropu zastupuje na výstavě Švédsko a nesmí chybět ani Finsko. Právě tam, v Laponsku u města Rovaniemi, má oficiální sídlo Santa Claus, který na výstavu poslal svůj vánoční pozdrav a pohlednice.

Milovníci dobrého jídla se mohou na výstavě inspirovat recepty na tradiční cukroví a pokrmy z evropských zemí. Pro děti jsou připravené interaktivní prvky a pro školy a školky dílny. Výstava bude v Hollarově galerii muzea k vidění do 5. února.