„V současné době je před dokončením projektová dokumentace a rozpočet. Celkové náklady projektu jsou odhadovány na téměř šestnáct milionů korun. Ale náklady budou upřesněny po výběrových řízeních na dodavatele stavebních prací," uvedla mluvčí olomouckého krajského úřadu Kamila Navrátilová.

Částečně se bude na financování podílet i město Šumperk, které by podle Kamily Navrátilové mělo přispět částkou kolem tří milionů korun.

„Město bude řešit například chodníky či napojení na cyklostezku," uvedl tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Cesta po Temenické ulici by pak měla být bezpečnější pro cyklisty. Ti nyní musejí krkolomně křižovat vozovku, když se chtějí dostat na cyklostezku vedoucí do Temenice. Stavbě rondelu bude muset ustoupit také důležitý orientační bod, kterým je letitá borovice nacházející se uprostřed stávající křižovatky.

Krajští úředníci předpokládají, že více než devadesát procent nákladů na kruhový objezd může být spolufinancováno z prostředků Regionálního operačního programu Střední Morava.

Stavební práce na základě předběžného harmonogramu by měly být zahájeny začátkem srpna, první řidiči mohou po rondelu projet v listopadu.

„Vše bude navazovat na již zahájenou akci v Temenické ulici, což je rekonstrukce kanalizačních sítí," konstatoval šumperský místostarosta Jan Přichystal.

Rondel měla původně vybudovat firma, která vlastní zchátralou kotelnu v Temenické ulici. Místo ní mělo vyrůst velké nákupní centrum s parkovištěm, které firma Agile Investment z Vysokého Mýta chtěla developersky postavit. Součástí projektu mělo tak být i dopravní řešení v Temenické ulici. Tyto plány ale už nejsou aktuální řadu let. Z výstavby marketu totiž sešlo poté, kdy nespokojení občané z nedaleké zástavby stavební řízení svými námitkami včetně petice zablokovali. Řetězec Interspar pak z otevření nové pobočky v Šumperku vycouval a polorozbořená kotelna leží ladem už hodně dlouho.

„Nové aktivity v této lokalitě v současné době nevyvíjíme," konstatoval jednatel společnosti Agile Investment Miroslav Uhlíř.