Zařízení, které bylo otevřeno loni v září, má za sebou tuhý boj o přežití a jeho ředitelka přesto už nyní hovoří o rozšiřování služeb. „Musím přiznat, že ten rok byl opravu hodně těžký a jsem ráda, že jsme přežili. V průměru k nám docházely čtyři děti, a to na uživení opravdu nebylo. Časy se ale naštěstí změnily. V současné době máme patnáct dětí od dvou do šesti let. Kapacita je tak skoro naplněna,“ pochvalují si manželé Štivovi, zakladatelé školky..

„Na jaře 2010 nám hlavě uzrála myšlenka, že si založíme soukromou mateřinku. Během pár měsíců jsme si vyřídili všechna potřebná povolení, sehnali prostory a za půl roku jsme otevírali,“ uvedli Jarmila a Jiří Štivovi

Školku otevřeli nejprve v Šumperku. „Necítili jsme zde však podporu města. Pak přišel tip starostky Vikýřovic Zdeňky Riedlové, že je v obci volná vilka Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. Paní starostka nás zkontaktovala se Zdenou Kabátovou, která ústav zastupovala a ta nám budovu pronajala. Objekt stačilo vymalovat, přebudovat sociálky a během jednoho měsíce jsme se mohli stěhovat,“ uvedla ředitelka školky Jarmila Štivová, která působí ve Vikýřovicích od loňského listopadu.

Potvrdila, že se setkávala s maminkami, které měli zájem také o jesle. Proto se rozhodla ve volných prostorách vily otevřít prostory pro děti od šesti měsíců. „Otevíráme 1. prosínce a už nyní mám několik přihlášek,“ uvedla Jarmila Štivová, která zároveň pozvala všechny zájemce na den otevřených dveří. Ten se ve Tkaničce uskuteční ve středu 30. listopadu od 16 do 18 hodin.

A čím se liší soukromá školka od té státní? Určitě v individuálním přístupu k dětem. Ve školce dodržují principy výchovy pedagožky Marie Montessori, která byla propagátorkou metody škola hrou.

„Máme tu jednu smíšenou třídu, takže jsou společně děti od dvou do šesti let. Učí se navzájem respektovat a zároveň si pomáhat. Přizpůsobujeme se tempu jednotlivců a v případě potřeby se jim věnujeme individuálně. To platí například i o dětech, které připravujeme na vstup do první třídy. Sázíme i na prevenci, děti otužujeme a po domluvě s rodiči podáváme nosní kapky či sirup proti kašli,“ uvedla Štivová.

Školné a stravné při pravidelné docházce dítěte přijde na 2400 korun. Otevřeno je od 6.30 do 16 hodin, vedení školky je ochotno po dohodě s rodiči provozní dobu upravit. Do školky jsou děti přijímány bez rozdílu bydliště. „Kdo má zájem, dítě mu vezmeme. Když budou děti a rodiče spokojeni, tak to pro nás bude ta největší odměna,“ dodala ředitelka.