V úvodní diskusi o referendu, které zastupitelé odmítli, se totiž zastánce referenda Jan Rýznar (nez.) zmínil o tom, že máme dvě demokratické strany: ODS a ČSSD. Patrně tím chtěl jejich zástupce přimět, aby pro referendum hlasovali.

Vyjádření se ale nelíbilo sociálnímu demokratovi Josefu Půčkovi, a tak o tři hodiny později, v samém závěru jednání, se přihlásil o slovo: „Nemohu s tím souhlasit, navrhuji, abychom se od prohlášení Jana Rýznara distancovali,“ řekl.

Marně se Jan Rýznar bránil, že ve svém výroku mluvil o „nejméně“ dvou demokratických stranách. „Já jsem slyšel něco jiného,“ trval na svém Josef Půček.

Do sporu s vzápětí s pobavením v hlase vložil zastupitel za KSČM Jiří Černý: „Navrhuji usnesení, že máme v republice více než dvě demokratické strany.“

Prošlo to.

Těsnou většinou jedenácti hlasů, šest zastupitelů se hlasování zdrželo. Proti tomu, že máme v republice více než dvě demokratické strany, nebyl nikdo.

„Tak ta hovadina prošla. A to jim v usnesení chybí označení, že jde o strany politické,“ ozval se tichý komentář z řady uprostřed sálu. „Už aby byly volby,“ komentoval dění na jevišti jeho soused.