Změnu navrhl Svatoslav Valenta z dosud opoziční Volby pro město. Při volbách v roce 2006 se proti ní ostatní včetně komunistů spojili, aby z radnice dostali starostu Petra Fabiána.

Komunisty v radě teď nahradí Vladimír Caska (Volba pro město) a Petra Kubalíková (ODS). Caska dostal těsnou většinu jedenácti hlasů, pro Kubalíkovou se zvedlo čtrnáct rukou.

„Po volbách jsme deklarovali, že budeme aktivně pro město pracovat a dva roky jsme to dokazovali. Teď jsme se dočkali poděkování v podobě vyhazovu. To, co se děje v posledních měsících v Zábřehu, už přesahuje meze vkusu. Existuje film Tucet špinavců. Tady je jich jen o jednoho méně,“ řekl v emotivní reakci Jiří Černý a šel si sednout do publika.

Upozornil na to, že odvolání přišlo pouhý den předtím, než se bude v Olomouci jednat o obnovení licence pro zábřežskou ODS. Vedení strany místní organizaci zrušilo v březnu roku 2007 jako trest za spolupráci s komunisty v radě města.

Radní Martin Paclík, který se snaží licenci pro ODS v Zábřehu znovu získat, odmítl, že by problém licence byl jediným důvodem pro odvolání komunistů. Krokem vyvrcholily dlouhodobé spory v radě, kterou ostře rozděloval zejména postoj ke kontroverznímu projektu firmy Wanemi. Komunisté patřili k velmi hlasitým odpůrcům Wanemi, zatímco většina radních včetně Martina Paclíka nikoliv.

„Kvůli komunistům jsme za to skandalizováni, protože opakovaně a účelově navrhují jmenovité zaznamenání, jak kdo v radě hlasoval a pak hlasování zveřejňují,“ řekl Paclík. Zdůraznil, že ani po volbách v roce 2006 pro účast komunistů v radě nehlasoval.

Podle kuloárních informací byla nová koaliční jednání, která včerejší rošádě předcházela, velmi složitá. Ve hře bylo několik variant včetně odvolání starosty Zdeňka Koláře. K tomu se ale nakonec nová koalice neodhodlala.

Ne všem to bylo po chuti. „Já se hlasování zdržím, protože si myslím, že změna ve vedení města není dostatečná,“ řekla Ivana Strouhalová (nez.).