Stejně jako před demonstrací, která se konala 2. února v Šumperku, se účastníci svolávají prostřednictvím sítě facebook. Účast v úterý dopoledne zatím potvrdila necelá stovka lidí, zhruba 200 se vyjádřilo, že možná přijdou. Čísla ale patrně v dalších dnech strmě porostou.

„Míra korupce a arogance ze strany volených zástupců lidu překročila únosnou mez. Nebuďme slepými vůči rozkrádání našich peněz a přijďte podpořit náš společný cíl,“ uvádí se na facebooku.
Plánovaný protest se ale dotýká také obchodní dohody proti padělatelství ACTA, která může znamenat radikální zásah do fungování internetu. V praxi to představuje konec stahování hudby, filmů, klipů a prakticky čehokoliv. Jejím cílem je chránit autorská práva, takže se snaží zamezit šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu. Kritici dohody ale tvrdí, že výrazně omezí osobní svobodu i svobodu internetu. Ratifikaci smlouvy ACTA Česko zatím odložilo, podobně jako Polsko, váhá i Slovensko.

Ve všech zemích dohoda ACTA vyvolala vlny odporu, zatím nejmasovější protest je připravován právě na 11. února. Kromě Zábřehu se uživatelé internetu chystají demonstrovat také v Olomouci a dalších českých a moravských městech.

„Divíte se, proč zrovna Zábřeh? Nejedná se o protest několika desítek nadšenců, ale o protest milionů lidí v celé Evropě, kde se lidí bojí o svou svobodu… Společně jsme legie,“ uvádí mimo jiné výzva na facebooku.

Šumperské demonstrace v Šumperku, která se 2. února obešla bez jakýchkoliv incidentů, se zúčastnily zhruba tři stovky lidí. Většinou se jednalo o studenty.

Video z šumperské demostrace proti ACTA najdete ZDE