Obchodní centrum bude podobné tomu ve Vítězné ulici v Šumperku. Bude v něm několik samostatných prodejen s nepotravinářským a průmyslovým zbožím. Prodejní plocha bude kolem čtyř tisíc metrů čtverečních. Parkoviště má mít kapacitu sto dvaceti aut.

Přípravné práce na budování nákupního centra už začaly, a to zbouráním vily u autobusové zastávky v Leštinské ulici, kterou investor vykoupil, protože mu bránila ve výstavbě.

Samotné stavební práce by měly odstartovat ještě v letošním roce. „Přesný termín zahájení ještě neznáme, nyní stavbu připravujeme. Začít bychom chtěli v první polovině letošního roku," sdělil Jan Rödling, mluvčí společnosti Saller Group, která bude obchodní centrum budovat. Před lety už stavěla také zmíněné nákupní centrum u Kauflandu v Šumperku.

Investor předpokládá, že v obchodním centru by mělo být deset prodejen. „Počet se ale ještě může změnit podle požadavku nájemců," dodal Jan Rödling. Typově má jít o podobnou stavbu jako v Šumperku, tedy o jednotlivé specializované prodejny se samostatnými vstupy z parkoviště.

A jaký by zde měl být sortiment? „Jednání s nájemci pokračují, ale mělo by se jednat o elektroniku, módu, textil, obuv, hračky, domácí potřeby a podobně. Nebudujeme zde žádnou prodejnu potravin," uvedl Jan Rödling.

Někteří místní by zde rádi viděli například hobby market. „Uvítal bych, kdyby tady byla nějaká prodejna pro kutily a zahrádkáře, která by měla otevřeno i o víkendech. Ta zatím chybí nejenom v Zábřehu, ale není ani v Šumperku nebo Mohelnici. Když o víkendu začnu něco dělat a zjistím, že mi něco chybí, musím jet do Olomouce. To se dost prodraží," řekl Jaroslav Havelka.

Názory oslovených lidí na potřebnost obchodního centra se ale různí. „Myslím si, že nové obchodní centrum není potřeba, obchodů je ve městě dost. Spíš by tady bylo potřeba vytvořit nová pracovní místa, aby lidé měli kde peníze vydělat, než obchody, kde se peníze utrácejí," míní Helena Pospíšilová.

Podle územního rozhodnutí, které před dvěma lety pro stavbu obchodního centra vydal Městský úřad v Zábřehu, má být do nákupního centra příjezd z ulic Leštinské, Na Křtaltě a také z ulice ČSA, kde má být ale možné jen odbočování vpravo. V Leštinské ulici tak vznikne průsečná křižovatka s vjezdem k marketu Kaufland.

Zásobování prodejen nákladními auty má být po ulici Na Křtaltě ve směru od stadionu. Pokud budou auta přijíždět od kruhového objezdu v Leštinské ulici, mají sem najíždět přes Sadovou ulici. Při Leštinské ulici má také vzniknout zastávkový záliv pro autobusy. Úpravou má projít i křižovatka ulic Leštinské a na Křtaltě.

Investorská společnost by ráda obchodní centrum otevřela ještě v letošním roce. Bude ale záležet na tom, kdy se začne stavět.

V okrese jsou dnes pouze dvě nákupní centra – ve Vítězné ulici v Šumperku se třinácti prodejnami a o polovinu menší u Kauflandu v Mohelnici. V Šumperku vzniklo obchodní centrum v roce 2005 na místě původních kasáren, později bylo rozšířeno. Zajímavostí je, že se stavělo v prostoru, který dříve využívala okupační sovětská armáda. Dělníci tak při výstavbě několikrát narazili na nevybuchlou munici. V Mohelnici bylo nákupní centrum dokončeno v loňském roce.