Letos jich na mapě zase pár přibylo, jak se mohou přesvědčit návštěvníci další, v pořadí už šesté výstavy Welzlovi následovníci. Své snímky z cest po světě na ní představuje deset cestovatelů většinou ze Zábřeha a jeho okolí.

Výjimkou je Josef Zimovčák, osminásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole, který žije ve Veselí nad Moravou. „Welzl by měl určitě radost, že má tolik následovníků, kteří stejně jako on chtějí poznávat svět,“ pronesl při vernisáži Zimovčák.

Proslavily ho jízdy po trase velkých cyklistických závodů, jako je Tour de France nebo Giro d’Italia. Je také držitelem světového rekordu v jízdě čtyřiadvacet hodin nonstop. Na brněnském oválu v roce 1997 ujel 522 kilometrů; o dvacet kilometrů tak překonal 114 let starý rekord z Anglie.

„Možná se ještě pokusím vlastní čas překonat, rád bych posunul hranici k pěti stům padesáti kilometrům. Je to pro mě velká výzva,“ nechal se slyšet dvaapadesátiletý Josef Zimovčák.

Tři z vystavujících autorů mířili s objektivem do Norska. „Sever mi učaroval stejně jako kdysi Welzlovi. V Norsku jsem byla už dvakrát a určitě pojedu potřetí. Chtěla bych se podívat na Novosibiřské ostrovy, do Laponska a na velrybí safari,“ nastínila své další cestovatelské plány Zábřežanka Ludmila Machoňová.

Norsko okouzlilo i Zábřežana Stanislava Melichara. „Splnil jsem si loni dlouholetou touhu; projeli jsme část Norska autem a spali pod stanem. Kdo má rád přírodu a vyhýbá se známým turistickým destinacím, pro toho je Norsko ideální,“ řekl Melichar.

Výstava je součástí festivalu Welzlování. V jejím archivu je uloženo už sedm set velkoformátových fotografií od šedesáti autorů. Z kontinentů chybí na záběrech pouze Antarktida. Letos vystavují Jan Handlíř, Milan Kyselý, Michal Lehár, Ludmila Machoňová, Stanislav Melichar, Josef Moravec, Vlastimil Moravec, Zdeněk Nováček, Aleš Valnoha ml. a Josef Zimovčák.