„Zastávka je místem, které má velké kouzlo. Kdo sem jednou přijde, začne to tu mít rád. Proto jsme si právě tuto osadu zvolili pro naši vizi a experiment,“ řekl předseda Brontosauru Tomáš Hradil.

Zaniklá osada Zastávka je jedním z mála míst, kde se zachovaly původní odrůdy ovocných stromů. Zdejší jabloně a hrušně dokonce ještě plodí, proto se brontosauři pustili do jejich ozdravování. Život by chtěli vrátit i do míst, kde kdysi stály domy. V Zastávce jsou pozůstatky po dvanácti staveních.

„Naším cílem je obnovit osadu, aby to tu opět ožilo a velkým snem je postavit na místech zbořených domů stavení z přírodních materiálů,“ řekl za organizátory tábora brontosaurů Zdeněk Frélich.

Osmnáct studentů a sedm organizátorů se na Zastávce pustilo do stavby prvního domku, který má být jakýmsi prubířským kamenem jejich dovedností. Ze staré ruiny zachránili několik cihel. Půdorys domu obehnali dřevěnými kůly, na kterých už je položená střecha, a nyní čeká nadšence vyplňování stěn.

„Je to vlastně pokus, na kterém se učíme. Celý dům bude ze dřeva, kamení, slámy a hlíny. Výhodou je, že se nic nemusí dovážet a draze kupovat. Veškerý materiál je tady nebo ve velmi blízkém okolí,“ řekl Frélich a s jedním studentem, přinesl otýpky slámy k vyplnění stěn. Ty pak budou dobrovolníci zamazávat a zpevňovat hlínou. „Práce se nebojím a nemám z ní strach,“ řekla Kristýna Cimalová, která do Zastávky přijela z Pustých Žibřidovic.

Ukázkový dům bude bez elektřiny a vody. Tu si budou muset jeho obyvatelé přinášet z nedaleké studny. Objekt bude sloužit jako zázemí pro akce brontosaurů.

„Umím si představit, že bych takový domek měla na prázdninové bydlení. To by se mi líbilo, ale celý rok bych v něm žít nechtěla,“ dodala k alternativnímu bydlení Kristýna Cimalová.