V tomto pevném skupenství dosahuje suchý led teploty minus 80 stupňů Celsia. Když se oteplí, mění se z pevné látky rovnou na plyn – vodní mlhu. Sublimuje při teplotách od minus 78 stupňů Celsia. „Ráno jsme doplňovali první dávku suchého ledu. Do 24 hodin od převzetí zásilky s vakcínou,“ ukazovala ve středu dopoledne speciální termoboxy s vakcínou a suchým ledem uskladněné ve sklepení Vojenské nemocnice Olomouc Jitka Krebsová, náměstkyně ředitele pro farmacii a zdravotnickou techniku.

Poslední zásilka s očkovací látkou od společností Pfizer a BioNTech, avizovaná původně na čtvrtek 14. ledna, dorazila do vojenské nemocnice už v úterý v 16 hodin – obsahovala již známý počet 195 ampulí. Na středu ráno měla nemocnice připravenou dodávku čerstvého suchého ledu, aby zajistila nezbytné ultrachladné prostředí.

Super-mrazničku nemají

Vakcína cestovala do Olomouce z Německa ve speciálním přepravním izolovaném termoboxu, kde výrobcem požadovanou teplotu vícedávkových injekčních lahviček zajišťuje právě suchý led. Teplota je během transportu nepřetržitě monitorována.

„Po vyjmutí zásobníků na injekční lahvičky z přepravního izolovaného termoboxu se musí vakcína okamžitě uložit do mrazničky na velmi nízkou teplotu, a to minus 90 až minus 60 stupňů. Tuto mrazničku na velmi nízkou teplotu nemáme, proto využíváme druhou možnost k dočasnému skladování této očkovací látky,“ popisovala Krebsová.

Vakcíny uchovávají v originálním balení za stanovených podmínek v nemocničním skladu léčiv. V tomto termoboxu se suchým ledem mohou zůstat až měsíc. Dodržovat musí přísný režim. Do boxu s vakcínou lze vstoupit maximálně dvakrát za den.

„Mezi těmito vstupy musí uplynout aspoň dvě hodiny. Maximální doba, než box zase zavřeme, je tři minuty. Takže maximálně dvakrát denně na tři minuty, abychom udrželi správnou teplotu,“ vysvětlovala.

Led musejí v nemocnici průběžně doplňovat do několika vrstev speciálního boxu za dodržení bezpečnostních pravidel. Pracovník musí mít nepromokavé izolační rukavice a ochranné brýle nebo štít.

Suchý led se při pokojové teplotě velmi rychle mění na plyn a nahrazuje kyslík. Vzduchotěsné nádoby mohou explodovat, protože suchý led rychle expanduje na plyn, když je vystaven teplotám vyšším než minus 78 stupňů Celsia.

Pro show i potraviny

Takzvaný suchý led se používá běžně v řadě odvětví, například v potravinářství k chlazení potravin. Nebo v zábavním průmyslu k efektům v podobě plíživé mlhy - stačí přidat suchý led do horké vody.

„My jsme ho zatím nepotřebovali. Setkali jsme se s ním poprvé při skladování vakcíny proti onemocnění Covid-19,“ poznamenala náměstkyně.

Ve vojenské nemocnici mají aktuálně uskladněno ve speciálních mrazicích boxech 263 lahviček s vakcínou Comirnaty. Další již rozmrazili a v chladničce čeká na aplikaci. Do pěti dnů musejí tuto vakcínu po naředění fyziologickým roztokem vyočkovat. Při aplikaci zájemci o vakcínu již má látka pokojovou teplotu.

Vojenská nemocnice od 31. prosince očkuje proti novému koronaviru zdravotníky, vojenské veterány a její mobilní tým denně vyjíždí s očkovací látkou do domovů pro seniory v Olomouckém kraji. Do středečního dopoledne naočkovali 880 zájemců.