„Lékařská vyšetření jsou nesmírně důležitá, protože u dětí nalezených v babyboxech chybějí jakékoliv informace, například zda při porodu nenastaly komplikace, nebo jestli matka není závislá na návykových látkách. Mezi žadateli o náhradní rodinnou péči zde ale máme zájemce, kteří vyloženě žádají dítě z babyboxu, i když jsou si vědomi možných pozdějších rizik,“ uvedl Pavel Podivínský z olomouckého krajského úřadu.

Nyní ovšem běží osmitýdenní lhůta, v níž se může o nalezené dítě přihlásit jeho biologická matka nebo další příbuzní.

„Tato lhůta je nejpodstatnější, o dítě se nemusí přihlásit pouze jeho matka, ale také například otec nebo další příbuzní, kteří ani o porodu nemuseli vědět,“ dodal Podivínský. Pokud matka ve zmíněné lhůtě projeví o dítě zájem, nehrozí jí žádný trestní postih.

Děvčátko, který personál nemocnice pojmenoval Valentýna, bylo do babyboxu umístěno několik hodin po porodu. Dítě váží 2635 gramů a měří šestačtyřicet centimetrů. Valentýna je dvaačtyřicátým novorozencem nalezeným v babyboxu, v Šumperku je to první dítě z babyboxu. Těchto schránek je v celé zemi dvaačtyřicet, snahou zakladatele projektu Ludvíka Hesse je umístit babybox v každém okrese.

Schránka v Šumperku byla v těsné blízkosti centrálního příjmu místní nemocnice otevřena v lednu 2009.

Babybox slouží ženám, které z jakéhokoliv důvodu potomka nechtějí. Schránky jsou umísťovány při nemocnicích tak, aby matkám zajistily anonymitu při vložení dítěte. Zařízení je na obsluhu velmi jednoduché, hned po vložení dítěte se na oddělení v nemocnici ozve alarm, takže novorozenec ve schránce stráví maximálně pár minut.

Související: V šumperském babyboxu našli holčičku