Lipová–lázně sice není městem, ale protože zde sídlí mimo jiné slavné Schrothovy lázně, chce mít vedení radnice obec čistou. Po jakékoliv kulturní akci však zůstávala v Lipové spoušť. Výrostci rozhazovali odpadkové koše, rozbíjeli sklo, čmárali na zdi domů. Radnice se proto rozhodla pořídit kamerový systém.

„Rozhodně můžu říct, že se nám kamerový systém osvědčil,“ prohlásil po půlročním provozu starosta Lipové–lázní Lubomír Žmolík (ODS). Hrozba odhalení totiž některé vandaly odradila od řádění a ve vesnici je větší klid a pořádek.

Ty, kteří si nedají říct, čekají problémy. Systém kamer v Lipové je jednoduchý. Pokud se cokoli stane, předá obec záznam policii a na ní je zjistit pachatele. „Nedávno jsme odhalili mládež, která nám zdevastovala altán v parku. Jde o děti z naší školy. Škoda je za padesát tisíc korun. Obecní majetek máme pojištěný, takže nám škodu uhradí pojišťovna, ale ta ji díky zjištění policie bude vymáhat po rodičích dětí, které škodu obci způsobily,“ řekl Žmolík.

Na opravě altánu už pracuje Svatopluk Petřek z Javorníku a jen se diví, jak dnes děti tráví volný čas. „Vykoply laťky, roztřískaly to tu, takže teď vyměřuji a dávám nové. Uvidíme, jak dlouho to vydrží,“ řekl Petřek. (dk)