Loni v březnu všímavý krnovský občan upozornil Městskou policii, že nějaký žertéř nasadil na hlavu sochy Bedřicha Smetany výstražný kužel, který měl původně upozornit chodce a cyklisty, aby se vyhnuli místům s čerstvě nastříkaným vodorovným dopravním značením ve Smetanových sadech.

Necelý rok poté, v noci z 5. na 6. ledna, se další žertéř rozhodl nasadit Smetanovi podobně posměšnou pokrývku hlavy – odpadkový koš.

Nasazení kužele nebo koše Smetanovi na hlavu zřejmě nebylo jednoduché, protože socha stojí na poměrně vysokém soklu, takže pachatel své vandalství pravděpodobně považuje také za adrenalinový kousek. Zřejmě už nemyslel na to, že může cenný a umělecky zdařilý pomník poškodit.

Loni krnovský Smetanův pomník slavil padesátiny. V roce 1953 nadšení příznivci skladatele Bedřicha Smetany ustavili komisi pro postavení jeho pomníku.

Podařilo se jí ve spolupráci se Slezským divadlem z Opavy uskutečnit tři cykly operních představení na podporu svého záměru.

Na krnovském jevišti tehdy zpívali jako hosté členové opery Národního divadla v Praze. Operních cyklů se zúčastnilo na dvacet tisíc diváků a pro postavení pomníku bylo získáno jednadvacet tisíc korun, což tehdy byla vysoká částka, dokládající zájem a obětavost Krnovanů.

Sochařské práce byly svěřeny akademickému sochaři Vincenci Havlovi z Hradce nad Moravicí. Vytvořil dílo, které je pokládáno za nejlepší z jeho tvorby. Sám si sochy sedícího Smetany velmi vážil.

Pro umístění pomníku bylo vybráno prostředí Smetanových sadů s vyvýšeným místem, kde kdysi stávala socha císaře Josefa II. a později hudebního skladatele Franze Schuberta. Před vlastním odhalením památníku byla připravena v krnovském muzeu výstava „Život a dílo Bedřicha Smetany“.

V následující neděli 22. září 1957 byl odhalen pomník Bedřicha Smetany za přítomnosti nejen zástupců kraje a okresu, ale také ministra školství a kultury dr. Františka Kahudy a delegace Smetanova rodného města Litomyšle. V divadle se večer konal pořad s názvem Hold Bedřichu Smetanovi.