„Pouze patnáct klientů odjíždí na vánoční svátky ke svým rodinám. Samozřejmě řad z těch, co zůstává, trochu smutní, že pro ně nikdo nepřijel. Ale o ty bohužel rodinní příslušníci nejeví žádný zájem, ani je nenavštěvují. Důvody jsou různé. V některých případech jsou rodiny zcela nefunkční, některým klientům již rodiče zemřeli a širší rodina s námi v kontaktu není," vysvětlila ředitelka Domova Paprsek Jarmila Koubková.

Svátky začínají tradičně společným zdobením stromečků, kterých bude v ústavu několik. Ten největší i kupou dárků v jídelně, menší jehličnany pak v denních místnostech, kde klienti ve skupinách tráví většinu času. „Dárky dostávají společné, jako například nějaké hry, ale také individuální. Klienti nám řeknou, co by si přáli, pokud je to reálné, tak jim věc koupíme," dodala Jarmila Koubková.

Lidé s mentálním postižením svátky prožívají obdobně jako děti, i když tuší, co balíček obsahuje, mají rádi překvapení.

I když olšanský Domov Paprsek zůstane přes svátky téměř plný, naopak prázdněji bude v Dětském domově se školou šumperské Vyhlídce. Domů odjede 21. prosince jednadvacet dětí.  „V ústavu nám letos přes svátky zůstane pět dětí, důvody jsou individuální. U některých dětí se například jedná o rizikové rodinné prostředí," sdělil ředitel Dětského domova Jiří Klaška. Zaměstnanci domova se ale společně s dětmi na Vánoce pilně připravují. Chybět nebude stromek, výzdoba ani cukroví, přes svátky jsou pro děti naplánované různé aktivity, jako například bruslení.

Více dětí ale zůstane v zábřežském Dětském domově, pod které spadá i zařízení ve Štítech. Na svátky odjede sotva třetina dětí. „Jsme rádi za každé dítě, které stráví svátky s rodinou. Bohužel u řady dětí to možné není, především musí chtít rodina," řekl ředitel zábřežského dětského domova Radomír Pavlík.